Rusya-İngiltere arasında casus krizi

Rusya-İngiltere arasında casus krizi .14607
  • Giriş : 11.07.2008 / 13:47:00

Rusya ile İngiltere arasında yeni bir casus krizi yaşanıyor. Ria Novosti'nin haberine göre Rusya, İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nde görevli diplomatı Christopher Bowers'i casusluk yapmakla suçluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ajans haberini Rus istihbarat kaynaklarına dayandırarak diplomat Christopher Bowers'in İngiltere istihbaratının önde gelen isimlerinden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Bu arada İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, elçilikte görevli bir İngiliz diplomatın casuslukla suçlandığı haberi doğrulandı. Rus medyası ayrıca, İngiliz diplomat Bowers'in 1990'lı yılların başlarında Özbekistan'da BBC muhabiri olarak görev yaptığını da belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Japonya'da G-8 zirvesi çerçevesinde bir araya gelen Rusya Başkanı Dmitri Medvedev ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown'nun iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğini açıklamasının ardından yaşanan bu süreç dikkat çekti.

2006 yılının Kasım ayında eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'nun Londra'da zehirlenerek öldürülmesi ve İngiliz istihbaratının katilin bir başka eski KGB ajanı olan Andrey Lugovoy olduğunu ileri sürmesi iki ülke ilişkilerini germişti. Olaydan sonra İngiltere Rusya'dan Andrey Lugovoy'un iadesini istemişti. Moskova'nın şimdi Duma milletvekili olan Lugovoy'u teslim etmeyi reddettiğini resmen açıklamasından hemen sonra, Londra 4 Rus diplomatını sınır dışı etmişti. Londra, olaydan sonra Rusya ile AB arasında vize rejiminin kolaylaştırılmasına yönelik müzakereleri de askıya alacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine Moskova da misilleme olarak 4 İngiliz vatandaşını sınır dışı etti ve ayrıca İngiliz diplomatlarına vize verme işlemlerini de durdurduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*