Rusya-İngiltere arasında "casus" savaşı

  • Giriş : 17.07.2007 / 11:11:00

İngiltere'nin öldürülen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko ile ilgili olarak dört Rus diplomatı sınırdışı etmesi üzerine, Londra-Moskova ilişkileri gerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya, İngiltere'ye bu hareketinin ''ciddi sonuçları'' olacağı uyarısında bulundu.

Moskova'nın Londra'da öldürülen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'yu öldürmekle suçlanan diğer bir KGB ajanınını teslim etmeyi reddetmesi üzerine, İngiltere dört Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, diplomatların sınırdışı edilmesi kararı nedeniyle "bir geri adım ya da özür dilemesinin söz konusu olmayacağı" konusunda ısrar ediyor.

Brown, Berlin'de yaptığı açıklamada, İngiltere'nin hareketsiz kalarak Londra'da kanunsuz bir düzen yaşanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da, Kremlin'in eski KGB ajanı Andrei Lugovoy'u teslim etmesini engellemesi üzerine, İngiltere'nin de dört Rus diplomatı sınırdışı ettiğini ve bunun misilleme bir karar olduğunu açıkladı.

Miliband, Lugovoy'un Londra'da cinayet işlediğine dair "kuvvetli kanıtlar" bulunduğunu söyledi ve diplomatların sınırdışı edilmesiyle Moskova'ya Lugovoy'u teslim etmesi için "açık ve orantılı" bir sinyal verilmiş olduğunu söyledi.

Ancak Rus hükümeti Londra'nın bu kararını, "provokatif" ve "ahlaksızca" sözleriyle kınadı ve bunun "Rusya-İngiltere ilişkileri üzerinde çok ciddi sonuçlara yolaçacağını" duyurdu.

24 Kasım 2006'da ölmüştü

Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko, 1 Kasım'da hastaneye kaldırılmış, 24 Kasım'da da radyasyon zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Rusya lideri Vladimir Putin karşıtı olan Litvinenko'nun ölümü üzerine Kremlin yönetimi suçlamaların hedefi olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious