Rusya İran'a füze savunma sistemlerini teslim etmede kararlı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanı yapılan kontrat gereği Tor-M1 füze savunma sistemlerini İran'a teslim edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov açıklamasında "Aramızda bir anlaşma imzalamışız ve orada belirtilen tarihlerde teslim etmeyi de taahhüt etmişiz. Beklenmeyen bir durum olmazsa taahhüdümüzü yerine getireceğiz." ifadelerine yer verdi.

İvanov, Tor M1'lerin orta ve düşük yükseklik için bir koruma kalkanı oluşturduğunu, terörist amaçlar için kullanılamayacağını da belirtti. 2005 yılının sonunda imzalanan anlaşmaya göre, Rusya 29 adet Tor M1 savunma sistemini 700 milyon dolar karşılığında İran'a teslim etmeyi taahhüt etişti. Hareketli ve entegre olarak kullanılabilen Tor M1'ler yeni nesil savunma sistemleri olarak biliniyor. Bu sistem orta ve düşük seviyede uçan savaş uçakları, casus uçaklar, insansız uçaklar olarak bilinen UAVs lere karşı savunma sağlıyor.

ABD'nin yoğun eleştiriler yöneltmesine karşın Rusya bu sistemin İran hava sahasında sadece savunma amaçlı kullanılacağını iddia ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin mart ayında yaptığı açıklamada, 2005 yılında 61 ülkeye 6 milyar dolarlık silah ihracatı gerçekleştirdiklerini söylemişti. Hindistan ve Çin'de Rusya'dan silah satın alan önemli ülkelerden. Rusya toplam arzının yüzde 80'ini bu ülkelere satıyor.

Rusya askeri malzeme ihracatından sorumlu devlet şirketi Rosoboronexport, son dönemde Latin Amerika ülkeleri ile ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını, bu ülkelere de askeri malzeme satışında artış sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. İvanov dün de yaptığı açıklamalarda ABD'nin Venezuela'ya silah satışı yapılmaması yönündeki baskılarına yönelik eleştirilere cevap vermişti. Venezuela'ya uluslararası hukuk çerçevesinde bir yaptırım ya da sınırlama bulunmadığını belirten Bakan, bu ülkenin de her ülke gibi uluslararası anlaşmalar çerçevesinde istediği ülkeden silah satın alma hakkına sahip olduğunu belirtmişti. 2006 başında Venezuela, Rusya'dan onlarca sivil ve askeri helikopterlerle birlikte 100 bin adet Kaleşnikof satın aldı. Venezuela ABD'nin silah satışına getirdiği yasaklamanın ardından Amerikan yapımı F-16'ları Rus yapımı Su-35 Flanker'larla değiştireceklerini de açıkladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious