Rusya İran'a yönelik saldırıdan endişeli

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı İran'a düzenlenebilecek muhtemel saldırı ile ilgili açıklamaların artmasından endişe ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümet yetkilileri ile birlikte gerçekleşen toplantıda konuşan Lavrov, "İran'a yönelik muhtemel bir saldırı ile ilgili açıklamalar yoğunlaşmaya başladı." diyerek endişelerini dile getirdi. Lavrov, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin "İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmak için bütün seçenekler masada duruyor." açıklamasını hatırlattı.

Lavrov Cheney'nin Avustralya gezisinde hiçbir ülkenin İran'a uluslararası toplumun taleplerini reddetmeye teşvik etmemesini istediğini hatırlatarak, Rusya'nın tüm çabasının sorunun diplomasi ile çözülmesinden yana olduğunu kaydetti.

Novo-Ogaryovo Başkanlık Rezidansın'da gerçekleşen görüşmede Putin'in Lavrov'a "BM Güvenlik Konseyi yaptırımları dışında ne tür saldırıdan bahsediliyor?" sorusunu yöneltmesi üzerine Lavrov, yaptırımlar dışında gerçekleşebilecek muhtemel bir askeri saldırı olasılığını hatırlattı.

Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Muhammed Baradey İran nükleer programı ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda yaptırımlara rağmen İran'ın tam nükleer kapasiteye ulaşmak için çalışmalara devam ettiğini belirtmişti.

Londra'da bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi daimi temsilcileri ve Almanya İran nükleer sorununu tekrar masaya yatırdı. ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice İran'da yabancıların ülke için hayati öneme sahip petrol ve doğalgaz sektörlerinde yatırımı keseceklerini ifade ederek İran'ı nükleer çalışmalarını durdurmaya çağırdı.

ABD, İran'a yönelik askeri bir saldırı planlamadıklarını ifade etse de, Irak operasyonun gerçekleştiği 2003 yılından bu yana görülmeyen yoğunlukta askeri hareketlilik yaşandığı belirtiliyor. ABD savaş uçaklarını taşıyan iki dev gemi ve beraberindeki birlikler de körfeze demirlemiş durumda.

Güvenlik Konseyi'nin İran'a nükleer faaliyetlerini durdurması yönünde tanıdığı süre 21 Şubat'ta dolarken, yeni ekonomik yaptırımlarla birlikte askeri müdahale de tartışılmaya başlandı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Washington'ın İran'ın nükleer ve askeri altyapısı, hava ve deniz üsleri, füze üretim tesisleri ile komuta-kontrol merkezleri gibi vurulacak hedefleri belirlediğini ileri sürmüş, Pentagon'un sadece ABD Başkanı Bush'un emrini beklediğini iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious