Rusya İslam dünyasına yaklaşıyor

Rusya İslam dünyasına yaklaşıyor.11717
  • Giriş : 23.06.2008 / 23:54:00

Son yıllarda İslam ülkelerine karşı sıcak ve dostane politikasıyla dikkat çeken Rusya, İslam dünyası ile ilişkilerini daha da geliştirmekte kararlı olduğunu gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son yıllarda İslam ülkelerine karşı sıcak ve dostane politikasıyla dikkat çeken Rusya, yaklaşık 20 milyonluk Müslüman nüfusa sahip olmanın da sorumluluğu altında, İslam dünyası ile ilişkilerini daha da geliştirmekte kararlı olduğunu ortaya koydu.

Rusya'nn başkenti Moskova'da bugün faaliyete başlayan uluslararası "Rusya-İslam Dünyası" konferansı, yurt dışı ve yurt içinden 100'e yakın devlet temsilcisi ve din adamını bir araya getirdi. Aralarında Rusya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Yevgeniy Primakov, Uluslararası Mezheplerin Yaklaşımı Assamblesi Başkanı Muhammed Ali Tashiri, İran dini liderinin danışmanı Muhsin Kumi, İslam Kültürü Tarihi ve Medeniyeti Araştırma Merkezi Başkanı Halit Eren, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Medeniyetlerarası İş Birliği Merkezi Başkanı Veniamin Popov gibi isimlerin de aralarında bulunduğu katılımcılar, globalleşme ve İslam dünyasıyla etkileşim, dinlerarası hoşgörü, İslam'da hoşgörü ve İslam'da kışkırtmacılığın yeriyle Rusya ve İslam dünyası ilişkilerindeki hassas konuları ele aldı.

Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi ve Medeniyetlerarası İş Birliği Merkezi'nin ortak teşebbüsüyle Moskova'daki Finans Akademisi binasında gerçekleştirilen konferansta, Rusya ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesinin batılı güçler tarafından sürekli olarak engellenmeye çalışıldığı vurgulandı. Konuşmacılar, Rusya ile İslam dünyasının rakip veya düşman olmadığını ve giderek güçlenen iş birliğinin dünyada çok kutuplu sistemin oluşumuna katkıda bulunacağı kaydedildi.

Konferans katılımcılarından Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Komitesi Başkanı Yaşar Yakış, İHA'ya yaptğı açıklamada,

"Ana teması Rusya ile İslam dünyası arasındaki ilişkiler olan bu konferans bugün üçüncü kez faaliyete başladı. Daha önceki konferanslar ise Kazan ve İstanbul'da yapılmıştı. Rusya, İslam ile Hristiyan dünyası arasındaki ilişkileri bağdaştırabilecek ülkelerden bir tanesidir. Çünkü Rusya'daki Müslümanlar Avrupa'daki gibi dışardan gelme değil buranın yerli halkını oluşturuyor. Dolayısıyla Rusya da bu avantajını kullanmak istiyor ki bence çok doğru bir şey yapıyor. Zaten dünyadaki tek kutuplu sistemin de iyi çalışmadığını görmekteyiz. Rusya'nın eski SSCB'nin çöküşünden sonra kaybettiği gücünü yeniden kazanmaya çalışması ve çok kutuplu bir dünya sisteminden yana bir politika izlemesi gayet doğaldır. Rusya'nın bu çabaları İslam ve Hristiyan dünyası arasındaki ilişkilere katkıda bulunursa bu çok iyi bir gelişme olacak" dedi.

Rusya'daki Müslümanların sorunlarının da geniş olarak tartışılacağı konferans yarın sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious