Rusya karşıtı Çeçen zirvesi

Rusya karşıtı Çeçen zirvesi.16236
  • Giriş : 22.03.2009 / 10:48:00

Ülkesindeki Çeçenler'i korumak isteyen Fransızlar üç Çeçen cinayetini araştırmak için gizlice geldi. Türk ve Fransız birimleri bilgi alışverişinde bulundu..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da işlenen gizemli Çeçen cinayetleri, sadece Türk güvenlik birimlerini değil Fransız istihbaratını da alarma geçirdi. Geçtiğimiz günlerde on kişilik bir Fransız heyeti Çeçen cinayetleriyle ilgili bilgi almak üzere gizlice Türkiye'ye gelip savcı ve istihbaratçılarla görüştü. Edinilen bilgilere göre, Fransız istihbarat birimleri, bir süre önce Fransa'daki Çeçen liderlere silahlı ve bombalı suikast yapılacağı duyumu aldı. Suikastları Rus Gizli Servisi'nin (FSB) planlandığını düşünen Fransız istihbaratı, Türkiye'de Çeçen liderler birbiri ardına öldürülünce Fransa'daki Çeçenler'in adres ve kimlik bilgilerini değiştirdi. Fransız anti-terör polisi de ülkede yaşayan Çeçen liderleri ve ailelerini sıkı korumaya aldı. Fransızlar daha sonra Ankara ve İstanbul'a geldi. Havalimanından gizlice giriş-çıkış yapan heyetin Adalet Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkileri ile görüştüğü öğrenildi.

RUSYA KARŞITI ÇEÇENLER
Fransız heyetinden İrtibat Hâkimi Philippe Dorcet, SABAH'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Fransa'da Çeçenler'e yönelik suikastlar olacağı bilgisini gizli servisimiz DGSE'den aldık. Fransa'da bu yönde çok gizli bir soruşturma yürütüyoruz. Ülkemizde Çeçen liderler var. Türkiye'de peş peşe Çeçen cinayetlerinin gerçekleşmesi ilgimizi çekti. Türkiye'deki cinayetlerin birbirine benzerlik gösterdiğini düşünüyoruz. Fransa'da Çeçenler ile ilgili özel istihbarat ekibi kurduk. Alınan suikast istihbaratlarının Rusya bağlantılarını yakından takip ediyoruz. Fransa büyük bir ülke. Ülkemizde istihbarat kokan siyasi cinayetlerin işlenmesini istemeyiz. Fransa'daki Çeçenler ile Türkiye'de suikasta uğrayan Çeçenler'in ortak noktası Rusya karşıtı olmaları." Heyetle görüşmelere katılan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ise Çeçen cinayetlerinin terör ve organize suç kapsamında olmadığını söylemekle yetindi. Bu arada MİT'in, üç Çeçen cinayetiyle ilgili rapor hazırladığı öğrenildi. Öldürülen Gazi Edilsultanov, İslam Canibekov ve Ali Osaev'in Çeçenistan'da direnişe katıldıkları belirtilen raporda, Çeçen grupların çoğunlukla yasa dışı yollarla Türkiye'ye giriş yaptığı, ancak burada suç işlemediği kaydedildi

Ruslar'ın yurtdışı suikastları


Rus İstihbarat Servisi'nin adı çeşitli suikastlara karıştı. Bu suikastlar arasında eski KGB ajanı ve Putin muhalifi Aleksandr Litvinenko'nun 2006'da Londra'da zehirlenmesi ile eski Çeçenistan Devlet Başkanı Zelimhan Yandarbiyev'in 2004'te Katar'da öldürülmesi de bulunuyor. Rus ajanları, İngiltere'ye mülteci olarak giden işadamı Boris Berezovsky'e karşı da bir suikast girişimi düzenlemişti. Rus gizli servisi ile ilişkilendirilen İstanbul'daki ilk Çeçen cinayeti ise 18 Eylül 2008'de Başakşehir'de işlendi. Ruslara karşı 'albay' rütbesiyle savaşan Gazi Edilsultanov boş bir arazide kafasından vuruldu. 9 Aralık'ta Ümraniye'de Çeçen komutanlardan İslam Canibekov, eşi ve çocuklarının gözleri önünde öldürüldü. Son Çeçen cinayeti ise 27 Şubat'ta Zeytinburnu'nda gerçekleşti. Çeçen komutanlardan Ali Osaev gece yarısı evine girerken kıstırıldı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da da 13 Ocak 2009'da Ömer İsrailov öldürülmüştü.

Çatışmalarda 9 kişi öldü

Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde geçtiğimiz perşembe gününden bu yana meydana gelen çatışmalarda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Nüfusunun çoğu Müslüman olan bölgede son haftalarda hükümete bağlı güvenlik güçleri ile Moskova yönetimine karşı olan İslamcı milisler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. 2.5 milyon nüfusa sahip Dağıstan Cumhuriyeti, Kafkaslar'da Hazar Denizi ve Çeçenistan arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*