Rusya Kırgızistan'a 300 milyon dolar kredi verdi

Rusya Kırgızistan'a 300 milyon dolar kredi verdi.13468
  • Giriş : 30.04.2009 / 09:32:00

Kırgızistan Merkez Bankası, Rusya’nın açtığı 300 milyon dolarlık kredinin Kırgızistan’a aktarıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya'nın 300 milyon dolar olarak öngörülen kredi, Kırgız Maliye Bakanlığı'nın hesabına geçti.

Buna göre Kırgızistan, 300 milyon dolarlık borcu, yüzde 0,75 faizle 40 yıl vadeyle geri ödeyecek.

Rusya'nın mali yardımına ilişkin anlaşma, Moskova'da Kırgızistan ve Rusya hükümetleri arasında 2 Şubat'ta imzalanmıştı.

Ayrıca iki ülke arasındaki anlaşmalara göre, Kırgızistan'ın Rusya'ya olan toplam 193 milyon 561 bin 458 ABD Doları tutarındaki borcunun Haziran ayına kadar silinmesi öngörülüyor. Bunun, yaklaşık 180 milyon dolarlık borcu Paris Kulübü çerçevesinde silinecek.

Bu anlaşma, iki ülke arasında dostluğun pekişmesi ve ülkenin bulunduğu zor ekonomik durumu atlatması ve Bişkek'teki ''Dastan'' adlı deniz silah sanayi ve harp malzeme üreticisi anonim şirketin yüzde 48 (19 milyon 400 bin dolarlık) hissesinin Rusya'ya verilmesi, Rusya'nın Bişkek'te eski büyükelçilik binası olarak kullandığı binada Rus Bilim ve Kültür Merkezi açılması şartıyla imzalanmıştı. Yaklaşık 600 metrekarelik alanı kapsayan 2 katlı binada bugün Rusya Büyükelçiliğin ticari müşavirliği bulunuyor. Bu binanın yeri de, Rus tarafına 49 yıl süreyle kiraya verilecek.

Bu arada Rusya, Kırgızistan'a Nisan ayının başında 150 milyon dolar karşılıksız mali yardımda bulunmuştu.

Öte yandan, Rusların İnter RAO UES Şirketi ile Kırgızistan Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi arasında ortak kurulan şirketin, bu yılın haziran ayında Narın Nehri'nde inşaatına başlayacağı "Kambara-Ata 1" adlı hidroelektrik santrale 1 milyar 700 milyon dolarlık doğrudan yatırımı öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*