Rusya: Krizden çıkış paketi yok

Rusya: Krizden çıkış paketi yok.10228
  • Giriş : 30.01.2009 / 17:07:00

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da ekonomik krizden çıkış yollarını masaya yatıran iktidar ve muhalefet partileri birbirlerine ağır eleştiriler yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktidar partisi 'Birleşik Rusya' hükümetin yürüttüğü programa tam destek verdiklerini açıklarken, ana muhalefet Komünist Parti krizin temelinde liberal ekonomi olduğunu, tüm ekonomik sistemin devlet kontrolüne alınmasını istedi. Adaletli Rusya Partisi ABD'nin ve Çin'in krizden çıkış paketleri olduğunu, Rusya'da ise iyi organize olamamış hükümetin bir paket bile hazırlayamadığını iddia etti. Liberal Demokrat Parti lideri (LDP) Vladimir Jirinovski ise en ağır eleştiriyi getirerek, "Zenginler daha zengin, fakirler daha fakir oldu. Ülkeyi fakirleştirdiniz." dedi.

Duma'da gerçekleşen oturumda Rusya Başbakan Yardımcsı İgor Şuvalov, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Ticaret ve Endüstri Bakanı Viktor Kristenko, Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina ve Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey İgnatiyev hükümetin krize karşı aldığı önlemler, son ekonomik durum konusunda milletvekillerini bilgilendirdi. Hükümet yetkilileri kendilerine yöneltilen soruları da cevaplarken krizin üç yıl boyunca etkili olacağı, 2009'da bütçe gelirlerinin yüzde 40 seviyesinde azalacağı, nakit çıkışının 2009'da 110 milyar doları bulacağı gibi bilgiler verdi. Yetkililer krizin yeniden yapılanma için de bir fırsat olacağı yorumunda da bulundu.

Hükümetin krizle mücadele yöntemini ve gidişatı sert bir dille eleştiren muhalefet partileri ise iktidarı geleceği görememekle suçladı. Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre Adaletli Rusya Partisi Başkan Yardımcısı Oksana Dmitriyeva hükümeti koordineli çalışamamakla suçlayarak, "Sistematik krizle mücadele programınız yok. Çin'in programı var. ABD'nin programı var. Ancak bizim planımız yok." eleştirisi getirdi. Krizin nedenleri ve muhtemel sonuçları üzerine yeterli değerlendirmelerin yapılmadığını kaydeden Dmitriyeva iktidarı ekonomik resesyon ve işsizlikle mücadele etmeye çağırdı.

Komunist Parti Parlamento Grubu Başkanı Yuri Maslukov krizin liberal ekonomilerin çöküşünün bir sonucu olduğunu kaydederek devletin ekonomideki rolünün güçlendirilmesini istedi. Maslukov: "Hükümetten krizle mücadelede somut çalışmalar görmüyoruz. Tabi kaynaklar üzerinde tekel oluşturulmalı. Fiyatlar sabitlenmeli. Vergi sistemi yeniden ele alınmalı." diyerek temel yapıda değişim yapılmasını istedi.

Hükümetin ekonomi politikalarından sorumlu olan bakanları suçlayan LDP Başkanı Jirinovski, "Kriz yok demeyin. Tüm işaretler ortada. Zenginler daha zengin, fakirler daha fakir oldu. Ülkeyi fakirleştirdiniz." eleştirisi getirdi. Oturum sonunda krizle mücadele alınacak ek önlemler konusunda komiteler oluşturulması kararlaştırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*