Rusya mahkemesi 'soykırım' dedi

Rusya mahkemesi 'soykırım' dedi.13742
  • Giriş : 23.12.2008 / 16:55:00

Rusya mahkemesi, Rusya ile Gürcistan arasında ağustos ayındaki kısa süreli savaşla ilgili olarak açılan soruşturmanın, Gürcistan'ın Oset halkına "soykırım" uyguladığını ispatladığı kararına vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ağustosta açılan ve halen süren soruşturmadan elde edilen ilk sonuçları açıklayan Rusya mahkemesi soruşturma komitesi başkanı Aleksandre Bastrykine, "Oset halkına soykırım uygulandığına tanık olduklarını söyleyebileceklerini" belirtti.

Aleksandre Bastrykine, öte yandan Güney Osetyalı yetkililerin açıklamalarının aksine, ağustostaki savaşta yaklaşık 500 değil, 162 Güney Osetyalı sivilin öldürüldüğünü kaydetti.

Bastrykine, "Önemli olan sayı değildir. Önemli olan, etnik bir grup olarak Osetleri yok etmek için Gürcülerin bilinçli ve planlı eylemlerde bulunmasını ortaya koymamızdır" dedi ve uluslararası toplumun, elde edilen kanıtları tarafsız bir şekilde inceleyeceğini ümit ettiğini kaydetti.

Öte yandan Gürcistan'ın BM Büyükelçisi Aleksandre Lomaya, Rus mahkemesinin bu açıklamalarının "utanmazca söylenmiş yalanlar" olduğunu belirtti.

Lomaya, "bunun Kremlin'in propagandasından başka bir şey olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*