Rusya Miloseviç'in dul eşini vermiyor

Rusya Miloseviç'in dul eşini vermiyor.7687
  • Giriş : 28.02.2008 / 23:55:00

Rusya, mülteci statüsü verdiği eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in dul eşi ve oğlunu iade etmeyi reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rus Interfaks ajansının haberine göre, Rusya Federal Göç Servisi, Markoviç ve oğlunu iade etmek için herhangi bir neden görmediklerini bildirdi.

Servisin Basın sekreteri Konstantin Poltoranin, "Rusya, uluslararası anlaşma ve andlaşmalara göre, bu kişileri iade etmek için bir neden görmüyor. Bu kişileri iade etmeyeceğiz. Kendilerine Rusya'da mülteci statüsü verilmiştir" dedi.

Sırbistan, Rusya'dan haklarında yolsuzluk soruşturması bulunan Mira Markoviç ve oğlu Marko'nun iade edilmesini istemişti.

Sırbistan Adalet Bakanlığı, yaptığı açıklamada, "nerede oldukları bilindiği için, Adalet Bakanlığı'nın iade edilmeleri yönünde talepte bulunmayı kararlaştırdığı" belirtilmişti.

Miloşeviç'in dul eşi Mira Markoviç ve oğlu Marko hakkında yolsuzluk suçlamasıyla Interpol aracılığıyla tutuklama emri çıkarılmıştı.

Rusya göçmen servisi, bu ay başında, Mira Markoviç ve oğluna, Sırbistan'da hayatları tehlikede olduğu için 2006'da göçmen statüsü tanındığını açıklamıştı.

Marko, Sırbistan'ı, babası Ekim 2000'de iktidardan düşürüldüğünde, annesi ise 2003'de reformcu Başbakan Zoran Cinciç'in bir suikastla öldürülmesinden sonra terk etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious