Rusya Mısır'a da nükleer santral yapacak

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Rusya'nın İran'ın Buşehir kentinde inşaatı devam eden nükleer santralle ilgili tartışmalar devam ederken, Rusya Mısır'a da nükleer santral yapacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kriyenko, "Mısır'da kurulacak nükleer santralle ilgili işbirliği içindeyiz. Mısır'ın programını belirlemesinden sonra işbirliği ile ilgili daha geniş bilgiler vereceğiz," dedi.

Kriyenko tüm dünyadan küçük ve orta ölçekli santrallerin kurulması ile ilgili yoğun talep aldıklarını belirterek Rusya'nın beş yeni reaktör için 4,5 milyar dolarlık yeni anlaşma imzaladığını açıkladı. İran'ın Buşehir kentinde inşaatı devam eden reaktör için de Rusya İran'la bir milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Kriyenko Bulgaristan'ın Belene şehrinde inşa etmeyi düşündüğü nükleer santralle ilgili de teklif verdiklerini, görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Rusya nükleer donanım ihracat firması Atomstroiexport Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Shmatko da yaptığı açıklamada Rusya'nın Uluslararası Nükleer Silahsızlanma Anlaşmaları (NPP) çerçevesinde Vietnam, Güney Afrika ve Morocco'ya da teklifte bulunduklarını, büyük bir olasılıkla anlaşmaya varılacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious