'Rusya müslümanların olacak'

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

ABD'li Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği uzmanı Paul Goble, ilginç bir tespitte bulunarak Rusya'da 25 yıl sonra Müslüman nüfusun öne geçeceğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikanı Sesi Radyosu'nda yer alan açıklamasında Goble, Rus nüfusunun giderek azaldığını ve buna karşılık ülkedeki Müslüman nüfusunun ise istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğini hatırlatarak, Müslümanlığı seçen Rus nüfusu göz önünde bulundurulduğunda 25 yıl sonra bu ülkede dengelerin değişeceğine işaret etti. Goble, Rusya'nın şimdiden Avrupa'da en çok Müslüman halkın yaşadığı Hıristiyan bir ülke konumunda olduğunu ve 2030 yılına kadar Rusya'daki Müslüman nüfusunu, Rus nüfusunu katlayacağını kaydetti.

SSCB uzmanı, Rusya'da her yıl 1,5 ile 2 milyon dolayında kadının çocuk aldırttığını, toplumda çok çocuklu aile anlayışının ilgi görmediğini ve bunun yanında aile yapısının giderek tehlike sinyalleri verdiğine işaret etti.

Rusya'da yerli Müslüman sayısının dışarıdan gelenlerle birlikte 30 milyona yaklaştığını hatırlatan Goble, "Başta Orta Asya ülkeleri olmak üzere diğer bazı Müslüman devletlerden Rusya'ya çalışmak üzere gelenler de ülkedeki Müslüman nüfusun artışını olumlu etkilemekte" dedi.

Ülkedeki Müslüman nüfus artış hızının yüzde 40 dolayında seyrettiğini açıklayan Goble, buna bağlı olarak Müslümanlara ait dini merkezlerin sayısında da önemli artış yaşandığını ifade etti. Paul Goble, ülkede 1991 yılında 300 olduğu belirtilen cami sayısının şu anda 8 bini bulduğu ve her yıl hacca gidenlerin sayısının da 13 bini geçtiğini kayd etti.

Şu anda 140 milyona doğru inişe geçen Rusya nüfusu her yıl ortalama 700 bin kayıp veriyor. 2004 verilerine göre ülkedeki Rus uyruklu nüfus sayısı ise 116 milyon dolayında. Bu rakamın 2007 itibariyle 113 milyona düşmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious