Rusya nükleer silahlardan vazgeçmiyor

Rusya nükleer silahlardan vazgeçmiyor.11889
  • Giriş : 10.06.2009 / 20:12:00

Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetler Komutanı Nikolay Solovtsov, ABD ile nükleer savaş başlıklarının indirimiyle ilgili yürütülen görüşmeler çerçevesinde süpriz bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetler Komutanı Nikolay Solovtsov, ABD ile nükleer savaş başlıklarının indirimiyle ilgili yürütülen görüşmeler çerçevesinde Rusya'nın en az bin 500 nükleer savaş başlığını koruması gerektiğini söyledi.

Rus İnterfaks ajansı, Solovtsov'un yaptığı açıklamada, Rusya'nın güvenliği için en az bin 500 nükleer başlığı elinde tutması gerektiğini söylediğini duyurdu.

Solovtsov, ABD ile görüşmeleri yürütülen yeni anlaşmada Rusya'nın elinde kalacak nükleer savaş başlığının bin 500'den düşük olmaması gerektiğini belirterek, "Ancak bu konudaki nihai karar ülkemizin siyasi yetkilileri tarafından alınacak" diye konuştu.

Moskova ve Washington nükleer silahların azaltılmasıyla ilgili yeni anlaşmayı ABD Başkanı Barack Obama'nın temmuz ayında Moskova'ya yapacağı ziyaret sırasında imzalamayı umuyor.

Rusya'nın Solovtsov'un belirttiği şekilde bir tavır takınması halinde, varılacak yeni anlaşmada Rusya elindeki füze başlıklarının sadece bir bölümünü imha edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamaya göre, 1 ocak 2009 itibariyle ABD'nin elinde 5 bin 576, Rusya'nın 3 bin 909 adet nükleer savaş başlığı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*