Rusya petrol fiyatlarının düşebileceğini açıkladı

  • Giriş : 12.04.2008 / 14:20:00

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Aleksey Kudrin yüz doların üzerinde seyreden petrol fiyatlarının spekülatif olduğunu, uzun süre bu rakamda kalamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Itar-tass haber ajansının verdiği bilgiye göre, Washington'da IMF, Dünya Bankası ve G8 ülkeleri maliye bakanları ile bir toplantı gerçekleştiren Kudrin, basına yaptığı açıklamada Rusya'nın en büyük riskinin petrol fiyatlarında meydana gelebilecek ani bir düşüş olduğunu kaydetti. Kudrin "Petrol fiyatlarında muhtemel düşüş Rusya için büyük risk. Petrolün varilinin 100 dolar olması istikrarlı değil. Spekülatif. Uzun süre bu rakamda kalacağını düşünmüyorum." dedi.

Kudrin petrol fiyatlarındaki artışta en büyük iki etkenin petrole olan talebin artması ve doların zayıflığı olduğunu söyledi. Rusya Ural tipi petrolün fiyatı 1998 yılından bu yana on kat artarak 104,72 dolardan işlem görüyor. 1998 yılının Aralık ayında ham petrolün varili 10 doların altında seyrediyordu. Rusya Maliye Bakanı Rusya'nın beklenenden çok daha hızlı büyüdüğünü, ABD'nin daralmasına karşın Rusya'nın son iki çeyrekte de büyümeye devam ettiğini söyledi.

Rusya'nın 2007 yılında beklenen 6,5 büyüme hedefini aşarak 7,1 büyüme ile rekor kırdığını söyledi. Kudrin petrol fiyatlarındaki artışın bu büyüme oranına büyük katkısı olduğunu vurguladı. Amerikan finans sektöründeki krizi değerlendiren Kudrin, "Bu krizle ilgili tahminler 1998 yılında gerçekleşen dalgadan daha büyük olacağı yönünde.

PİYASAYA 10-15 MİLYAR DOLAR NAKİT DESTEĞİ SAĞLANACAK

ABD'nin finans sisteminde yaşanan krize rağmen ekonomisinin iyi işlediğine değinen Rusya Maliye Bakanı, Avrupa Birliği ve ABD Merkez Bankası'nın mali krizin tüm dünyadaki etkisinin azaltılması için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Piyasaların önümüzdeki iki üç yıl süre içinde toparlanacağına değinen Kudrin, "Rusya'da likidite sorununun aşılması için hükümet bankalara destek sağlayacak. Bu önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak." dedi. Kudrin piyasaya sağlanacak likid destekle ilgili rakam vermedi, miktarın piyasanın talebine göre şekilleneceğini ifade etti. Rusya hükümeti daha önce yaptığı açıklamada 10-15 milyar dolar arasında bir nakit desteğinin sağlanacağını duyurmuştu. Rusya Merkez Bankası'nın verilerine göre yılın ilk çeyreğinde Rusya'dan 22,8 milyar dolar nakit çıkışı oldu.

RUSYA DTÖ ÜYELİĞİNE HAZIRLANIYOR

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne girerek ihracatını geliştirmek ve çeşitlendirmek istediğine değinen Kudrin, DTÖ üyesi 152 ülkenin Rusya'nın üyeliği ile ilgili anlaşmayı tamamladıklarını, Birleşik Arap Emirlikleri ile de önümüzdeki hafta müzakere anlaşmasını parafe edeceklerini söyledi.

Washington'da gerçekleşen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kudrin, "ABD ile müzakereler devam ediyor. Suudi Arabistan'la anlaşma yolda. Önümüzdeki hafta BAE ile anlaşmayı imzalayacağız." dedi. G8 ülkeleri maliye bakanları toplantısı için ABD'ye giden Kudrin burada ABD Ticaret Bakanı Susan Schwab'la da bir görüşme gerçekleştirdi. Davos'da yol haritasının belirlendiğini kaydeden Kudrin önümüzdeki bir kaç ay içinde müzakerelerin tamamlanması konusunda umutlu olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious