Rusya savaş techizatları ile gövde gösterisi yaptı FOTO

Rusya savaş techizatları ile gövde gösterisi yaptı FOTO.20561
  • Giriş : 09.05.2008 / 20:35:00

Nükleer füzeler, tanklar ve ağır silahlar 18 yıl aradan sonra tekrar Kızıl Meydan'da yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın yeni lideri Dmitri Medvedev devlet başkanı sıfatı ile, Vladimir Putin de 'Başbakan' olarak kutlamalarda yer aldı. Yerel saatle 10.00'da başlayan geçit töreni 1 saat sürdü. Kara, deniz, hava ve stratejik birliklerden 8 bin askerin yer aldığı kutlamalarda 111 ağır silah ve 32 adet savaş uçağı ve helikopter yer aldı. Moskova bölgesi komutanı Vladimir Bakin'in komutanlığında gerçekleşen törenlerde Kızıl Ordu Orkestrası vatanseverlik şarkıları seslendirdi. Rusya devlet televizyonlarından canlı olarak verilen törenleri 600'den fazla basın mensubunun izlemesi dikkat çekti.

Medvedev, törende yaptığı konuşmada, askeri silah ve donanımların doğru kullanımının ülkenin savunmasını daha etkili kılacağını söyledi. Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov'un 1980 model ZIL limuzinle tüm birlikleri selamlaması ile başlayan askeri kutlamalarda 2. Dünya Savaşı'na katılan gaziler unutulmadı. Medvedev önceki gün imzaladığı yasa ile sayıları 3 milyon civarında olan savaş gazilerinden evi olmayanlara 2010 yılına kadar ev tahsis edilmesini istedi.

T-90 tankları, BMP-3 personel sevkiyat araçları, BTR-80 zırhlı araçlar, İskender nükleer füzeler, Smerch çoklu taşıyıcılar, Msta füze sistemleri ve hava savunma sistemleri görücüye çıktı. Stratejik Roket Gücü'nün Kızıl Meydan'a gönderdiği 4 adet Topal-M nükleer füze ise en çok dikkat çeken askeri mühimmat oldu.

Hava kuvvetleri de BMD-4 ve Sprut savaş uçakları ile gösterilerde heyecanlı dakikalar yaşattı. Tarih müzesi tarafından alana giren araçlar daha sonra Vasileyvski caddesinden üslerine döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious