Rusya savaşı durduracak ama bazı şartları var

Rusya savaşı durduracak ama bazı şartları var.12805
  • Giriş : 11.08.2008 / 08:23:00

Rusya, Gürcistan'ınsavaşı durdurma çağırısını olumlu karşıladıklarını belirtti. Ama şartları var...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin, Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin savaşı durdurma çağırısını olumlu karşıladıklarını belirterek, bunun için Gürcistan'ın bazı şartlara uyması gerektiğini söyledi.

RİA Novosti Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında Güney Osetya'daki durumunu değerlendiren Grigoriy Karasin, "Tiflis ile barış görüşmelerine başlamamız için Gürcü yönetimi 1992 yılında imzalanan Moskova sözleşmesine uygun şekilde Güney Osetya topraklarındaki kuvvetlerini derhal geri çekmesi ve sorunun çözümü için bir daha güç kullanmama yükümlülüğünü içeren sözleşmeyi imzalaması gerekiyor. Daha sonra Gürcistan ile görüşmelere başlayabiliriz. Ama Gürcü tarafının bu şartlara uyması durumunda bile
görüşmelerin kolay olmayacağını söyleyebilirim" dedi.

Gürcistan ile diplomatik ilişkilerin devam etmesine rağmen Gürcü yönetimine güvenlerinin olmadığını söyleyen Karasin, "Gürcistan yönetimi Güney Osetya'nın bir daha bu ülkenin bayrağı altında yaşamaması için mümkün olan ve olmayan her şeyi yaptı. Artık bundan böyle Osetya halkının Gürcistan ile barışabileceğini hayal etmek bile imkansız" şeklinde konuştu.

Gürcistan yönetiminden bu ülkedeki Rus vatandaşlarının can güvenliği konusunda duyarlı olmasını isteyen Karasin, "Rusya'da da bir milyondan fazla Gürcü yaşamakta. Gürcü halkına karşı herhangi bir düşmanlığımız söz konusu olamaz. Ama Güney Osetya'daki olaylar dolayısıyla Gürcistan'a gitmek isteyen ve bu ülkeden Rusya'ya giriş yapmak isteyen kişileri tabii ki ek bir kontrole tabii tutacağız" dedi.

Güney Osetya'da binlerce sivil insanın ölümüne neden olan olayların sorumlularının mutlaka cezalandırılması gerektiğini de savunan Karasin, "Hukukçularımıza Güney Osetya'daki katliamı tutanak haline getirmeleri konusunda talimat verdik. Gürcü yönetiminin uluslararası savaş suçluları mahkemesinde yargılanması için tüm gerekenler yapılacak" diye konuştu.

Güney Osetya'daki olaylar dolayısıyla yabancı basında taraflı haberler yayınlanmasından yakınan Karasin, "Haberlerde hep Rus uçak ve tanklarının görüntülerini yayınlayarak 'Ruslar Gürcistan'a saldırıyor' diyorsunuz. Neden Gürcistan'ın Osetin halkına karşı yaptığı katliamı anlatmıyorsunuz" dedi. Rus Bakan Yardımcısı ayrıca şimdilik Rusya'nın Gürcistan'a kaşı herhangi bir ekonomik ambargo uygulamasının da gündemde olmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*