Rusya silah üretimine ağırlık veriyor

  • Giriş : 24.03.2008 / 16:44:00

Rusya 2015 yılına kadar ordunun modernizasyonu çerçevesinde konvansiyonel silah üretimini iki katına çıkaracağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey İvanov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleşen hükümet toplantısında yaptığı değerlendirmede, "2010 yılına kadar konvansiyonel silah üretimini yüzde 30, 2015 yılına kadar da iki kat artırmayı planlıyoruz." dedi. İvanov yarın toplanacak Askeri Endüstri Komisyonu'nda modernizasyon ve silah üretimindeki artışla ilgili konuların ele alınacağını kaydetti.

Rusya 2015 yılına kadar tüm konvansiyonel askeri yapısını yeniden modernize etmeyi hedefliyor. Bu çerçevede hava kuvvetlerine 116 yeni savaş uçağı dâhil edilecek. Ve var olan 408 savaş uçağının tamamı modernize edilecek. 156 yeni savaş helikopteri alımının planlandığı hava kuvvetlerinin sahip olduğu 372 helikopter de yenilenecek.

Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nı askıya almasının ardından silahlanma yarışının yeniden başlayabileceği uyarısı yapılmıştı. Uzmanlara göre, özellikle NATO'nun genişleme çalışmaları ve ABD'nin doğu Avrupa'ya kurmayı düşündüğü füze savunma sistemi nedeni ile tedirgin olan Moskova nükleer alt yapısı başta olmak üzere askeri modernizasyona giderken, bölgesel güvenlik işbirliklerini de geliştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious