Rusya: Silahlanma yarışı istemiyoruz

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, ABD’nin Doğu Avrupa’da füze sistemleri kurmasından ve İran’ın füzelerinden endişe duyduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İvanov, Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin bazı Doğu Avrupa ülkelerinde konuşlandırdığı füzeler için kendilerine, bunların Kuzey Kore ve İran’dan gelecek olası saldırılara yönelik olduğunun söylendiğini belirterek, bu ülkelerin Avrupa’ya ulaşabilecek füzeler geliştirmediklerine dikkati çekti.

Kendi füzelerinin ise her türlü savunma sistemini aşabilecek güçte olduğunu ifade eden İvanov, şunları söyledi:
"Ancak biz SSCB değiliz. Silahlanma yarışı istemiyoruz. Paramızı boşuna harcamak istemiyoruz. Biz güvenliğimizi başka türlü sağlayabiliriz. Münih Güvenlik Konferansı’nda bir Amerikalı senatör ’Topol M’ tipi uzun menzilli füzelerimizi sordu. Putin de (Rusya Devlet Başkanı) buna karşılık, ’Füzelerinizin Rusya’ya karşı olmadığını söylüyorsunuz. Ben de size ’Topol M’lerin ABD’ye karşı olmadığını söylüyorum’ dedi." Rusya’nın yıllık savunma bütçesinin 32 ila 35 milyar dolar arasında bulunduğunu, ABD’nin savunma bütçesinin ise 623 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden İvanov, ikinci bir Soğuk Savaş dönemi istemediklerini, Orta Doğu gibi dünyadaki önemli krizlerin çözümü için birlikte çalışmaları ve karşılıklı güveni geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

İvanov, İran’ın orta menzilli füzelerinin İsrail’i olduğu kadar Rusya’yı da vurabileceğini kaydederek, bundan endişe duyduklarını, buna rağmen devletler topluluğunun İran’la yaşanan kriz konusunda diplomasi yolunda gitmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Nükleer enerjinin barışçı kullanımını desteklediklerini, ancak uranyum zenginleştirilmesinin, sadece yasal olarak bunu yapmasına izin verilen ülkelerin topraklarında gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden İvanov, "İran’la görüşüyor ve krizin giderilmesinin kendi çıkarına olduğunu anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious