Rusya şokta!

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler'de görev yapan Amerikan Büyükelçisi John Bolton'un Rusya'yı İran konusunda bölünmüşlükle suçlamasının kendilerini şok ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan açıklamasında Rusya'nın ABD'den farklı olarak bütün ülkelerin sivil amaçlı nükleer faaliyette bulunma haklarına saygı duyduğunu tekrarladı.

Rusya'nın son günlerde ABD'den gelen diplomatik yollu çözüm tekliflerini mutlulukla karşıladığına değinen Lavrov, Elçi Bolton tarafından yapılan 'Rusya'nın İran sorununun çözümünde bir konsensüse sahip olmadığı' yönündeki açıklamalarının tezat oluşturduğunu belirtti. Lavrov, Washington'un John Bolton'un da katıldığı, diplomatik öneri tekliflerinde uluslararası desteğe ihtiyaç duyduklarını ve bu desteği Rusya'dan da almaları gerektiği uyarısında bulundu.

Bolton, Amerikan Fox News televizyonunda yaptığı konuşmada Rusya'yı İran konusunda parçalanmış düşüncelere sahip olmakla suçlamıştı. Bolton Rusya'yı İran'a uygulanması düşünülen yaptırımlara kaşı olmasının arkasında İran yanlısı düşünceye sahip diplomatların olduğu şeklinde yorumlamıştı. Büyükelçi'nin 'tehlikeli oyun' oynamakla nitelediği bu grup İran'ı Amerika'ya sorun çıkardığı için destekliyor. Büyükelçi, G8 zirvesi öncesi, Rusya lideri Vladimir Putin üzerinde aklıselim düşünebilen yöneticilerin etkisinin daha ağırlıkta olduğunu belirterek, zirve sonrası ibrenin İran yanlısı fraksiyona doğru yönelebileceği uyarısında bulunmuştu.

Kremlin'den bir yetkili de yaptığı açıklamada Bolton'un Beyaz Saray'la iletişim sorunu yaşadığını, kendisine Washington'a daha sık gitmesi ve Bush-Putin diyaloğunda hangi noktada olunduğu konusunda güncelleme yapması gerektiğini söyledi. Bunun dışında Bolton'un Vietnam Savaşı döneminde yaşanan güvercin ve şahinler kategorizasyonu henüz aşamamış olabileceği yorumunu yaptı. Bir başka yetkili de Bolton'un gerçekleri ifade etmekten öte, olmasını arzu ettiği bir durumu gerçekte varmış gibi yorumlayarak kendini aldattığı uyarısında bulundu.

Son günlerde İran konusunda Rusya ve Amerika ilişkileri ilginç bir oyuna dönüşmeye başladı. İki ülkenin birbirini karşılıklı suçlayan açıklamalarına, Rusya'nın İran'a Topol-M1 füze sistemlerinin satışının ve teslimatının gerçekleştirilecek olması yönündeki ifadeler eklendi. ABD de bu teslimatın gerçekleşeceği yönünde Rusya'dan yapılan açıklamaların Amerika'da şok etkisi yaptığını açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious