Rusya -Türkiye ilişkileri yoğunlaşıyor

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Rus yetkililerin açıklamasına göre, Moskova ile Ankara Rusya'nın muhtemel Dünya Ticaret Örgütü üyeliği çerçevesinde işbirliği ve ticaret anlaşmasını görüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müzakerelerde daha çok iki ülke arasındaki ticari yasaların DTÖ'ne uyumlu hale getirilmesi görüşülüyor.

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Pyotr Stegny iki ülke arasındaki ilişkilerde sorun olacak hiçbir konu olmadığını, özellikle ekonomik ve ticari konularda kazanılan ivme ile ilişkilerin geliştiğini söyledi. Büyükelçi açıklamasında," Uzmanların belirttiğine göre 2007'de iki ülke ticareti 25 milyar dolara ulaşacak, bu çok iyi bir rakam" dedi.

Türk-Rus İş Konseyi eşbaşkanı Turgut Gür de yaptığı açıklamada 2005 yılında iki ülke arasındaki ticaretin en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek 15,2 milyar dolarlık ticaretin yüzde 70'inin petrol ve türevlerini oluşturduğunu hatırlattı. Rusya'nın Türkiye'ye sağladığı gaz arzı da 2005 yılında yüzde 25 arttı. 3,2 milyar dolarlık Rus, İtalyan ve Türk ortak yapımı olan Mavi Akım'da 2010 yılında yıllık 16 milyar metreküp kapasiteye ulaşılacak.

Türkiye yarın da iki günlük resmi ziyarette bulunacak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u misafir etmeye hazırlanıyor. Lavrov yaptığı açıklamada Türkiye'deki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'la görüşmelerde bulunacağını söyledi. Bölgesel ve Uluslararası sorunların yer aldığı görüşmelerin gündeminde, Ortadoğu barış sürecü, İran nükleer krizi, Irak'ta durumun iyileştirilmesi ile ilgili yapılabilecek çalışmalar ve Kıbrıs konusu yer alacak. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için de Rusya'dan destek istemesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious