Rusya: Türkiye ve İran'la çalışmalar sürüyor

Rusya: Türkiye ve İran'la çalışmalar sürüyor.14415
  • Giriş : 17.08.2017 / 17:36:00

Rusya'dan İdlib'deki gerilimi düşürmeye ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, düzenlenen toplantıda Suriye'ye değindi ve Türk, İran ve Rıs uzmanların İdlib'de gerilimi düşürme bölgesinin kurulması gerektiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Moskova'da düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin  güneybatısında, Doğu Guta'da ve Humus'un kuzeyindeki bölgelerde ateşkesin  yaygınlaştırılması için çalışmaların olumlu seyrettiğini belirterek, "Türk,  İranlı ve Rus uzmanlar, Astana görüşmeleri çerçevesinde İdlib'deki gerilimi  düşürme bölgesinin kurulmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor." diye konuştu.

Konuşmasında Kore Yarımadası'ndaki gelişmeleri de değerlendiren  Zaharova, bölgede herhangi bir güç kullanımının, "devasa bir trajediye" yol  açacağını vurgulayarak, "Tüm taraflara bu konuda itidal çağrısı yapıyoruz. Çinli  ortaklarımızla birlikte bölgenin tüm sorunlarında barışçıl bir çözüm bulunması  ısrarımızı sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

Rusya, Türkiye ve İran arasında Astana’da mayıs ayında imzalanan  anlaşmayla Doğu Guta'yı da içeren dört "gerilimi düşürme bölgesi" üzerinde  uzlaşma sağlanmıştı.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*