Rusya Türkmenistan'dan aldığı gazı artırmak istiyor

Rusya Türkmenistan'dan aldığı gazı artırmak istiyor.18218
  • Giriş : 02.07.2008 / 11:22:00

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüşen Rus doğalgaz devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, daha fazla Türkmen doğalgazını satın almaya hazır olduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus lider Dimitri Medvedev'in 4-5 Temmuz Aşkabat ziyaretine hazırlıklar çerçevesinde Aşkabat'a gelen Miller ve beraberindeki Gazprom heyeti Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Türkmen lider Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Taraflar enerji işbirliğini daha da geliştirmeye yönelik konuları ele aldı. İki ülke arasında doğalgaz alımı konusunda 2028 yılına kadar 25 yıllık anlaşması bulunurken, Gazprom başkanı Aleksey Miller, Türkmenistan'dan satın aldıkları doğalgaz miktarını daha artırmaya hazır olduklarını söyledi.

Hazar kıyısından inşa edilmesi planlanan yeni doğalgaz boru hattı projesinin daha da hızlandırılması konusunda görüş birliğine de varıldı.

Yeni boru hattının doğalgaz ihraç eden ülkelere Avrupa pazarına ulaşmasında kolaylık sağlayacağı ve Hazar bölgesinin petrol-doğalgaz altyapısını geliştirmesine büyük katkı sağlayacağı belirtildi.

Türkmenistan sınırından 290 km'lik kısmının geçmesi planlanan Hazar'ın doğu kıyısından inşa edilecek yeni boru hattıyla senede 20 milyar metreküp Türkmen doğalgazının ihraç edilmesi hedefleniyor.

Ayrıca taraflar şu anda kullanımda olan Orta Asya Merkez-III doğalgaz boru hattının modernizasyonu ve kapasitesinin artırılması meselelerini de masaya yatırdı.

Türkmen lider Berdimuhamedov da Rus Gazprom şirketinin enerji alanında stratejik ortak olduğunu belirterek, bu işbirliği çerçevesinde Türkmenistan'ın dünya enerji piyasasındaki konjonktürü dikkate aldığını söyledi.

Türkmenistan ile 2003'den 2028 yılına kadar 25 yıllık doğalgaz alımı anlaşması bulunan Rusya, ilk defa geçtiğimiz sene sonlarında yapılan görüşmelerde 2009'dan itibaren Türkmen doğalgazının piyasa şartlarından satın alınacağını belirtmişti.

Gazprom anlaşma gereği 2008 yılının ilk 6 ayında bin metreküp Türkmen doğalgazını 130 dolardan, ikinci yarımında ise 150 dolarda satın alıyor. Rusya 2008 yılında Türkmenistan'dan 52 milyar metreküp doğalgaz satın almayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious