Rusya üç patriark adayını seçti

Rusya üç patriark adayını seçti.10371
  • Giriş : 26.01.2009 / 17:36:00
  • Güncelleme : 26.01.2009 / 17:36:17

Rusya Ortodosk kilisesi Piskoposlar konsülü 145 aday arasından üç patriark adayını gizli oturumda seçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konsül tarafından seçilen patriark adayları Metropolitan Kirill, Kliment ve Filaret yarın başlayacak Kurtarıcı İsa Kilisesi'ndeki seçim maratonuna katılacak. Dün yapılan oylamada açık ara önde yer alan Krill'in 27-28 Ocak'ta yapılacak seçimlerde Rusya'nın yeni patriarkı olarak seçilmesi bekleniyor. Sovyetler Birliği dağılmadan önce 1990 yılında göreve başlayan eski patriark 2. Aleksi aralık ayında kalp yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetmişti. Kirill vekaleten patriarklık görevini sürdürüyor.

Rusya'nın muhtemel patriarkı Kirill Vatikan ve diğer dinlere mensup liderlerle yaptığı görüşmelerle tanınıyor. St. Petersburg doğumlu olan Kirill birçok Rus entelektüel tarafından seviliyor. Ancak Kirill'in devlet işlerinde dinin daha etkin olması yönündeki talepleri laik çevre tarafından eleştiriliyor. Metropolitan Kirill ekonomik krizle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Hayatımızdaki her kriz ilahi bir adalettir. İlahi adalet doğrularla yalanları birbirinden ayırıyor. Şu an karşılaştığımız ekonomik kriz küresel yapılan hataların sonucu. Bu Rusya'dan kaynaklanmadı, ancak onun soğuk nefesini hissediyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Kaluga ve Borovsk bölgesinin Metropolitanı olan Kliment kilisenin ekonomik işlerine bakıyordu. Eski patriark 2. Aleksi'ye yakınlığı ile bilinen Kliment kilise çevresinde etkin. İki aday da kilisenin geleneksel çizgisini temsil ediyor. Karşılaştırmalı Dini Çalışmalar Merkezi başkanlığını yürüten ve Minsk Metropoliti olan Boris Falikov kilisenin kurumsal anlamda güçlü kılınmasını istiyor.

Rusya Ortodoks kilisesindeki seçimlere ilk kez Ukrayna, Moldova ve Almanya gibi dış ülkelerde görev yapan üst düzey din görevlileri de katıldı. seçim sürecinde kampanya yapılmasına izin verilmiyor. Rusya'da patriark adayı olabilmek için öncelikle din eğitimi almış olmak ve 40 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Kilise çevrelerinde ve halk içinde kabul görmüş olma gibi soyut değerlendirmeler de var.

Russia Today'de yer alan ankete göre, Rus halkının yüzde 70'i kendilerini Ortodoks Hıristiyan olarak tanımlıyor. On kişiden biri ayda bir kez ancak kiliseye gidiyor. Kendini Ortodoks olarak tanımlayanların yarısı da ayine katılmadıklarını kaydediyor. Milyonlarca Rus dini manevi yönü olan bir inanç sistemi olmasından çok, sosyal bir deklarasyon olarak görüyor. Üç adaydan her birinin Rusya'da Ortodoks dini inancı yeniden güçlendirme adına yoğun çalışma içinde bulunacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*