Rusya uçakta içki içmeyi yasaklayacak

Rusya uçakta içki içmeyi yasaklayacak.7969
  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Rusya İçişleri Bakanlığı alkolik yolcuların uçuş güvenliğine zarar verdikleri gerekçesi ile alkol tüketimine yasak getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı Ulaştırma Bölüm Başkanı Vyacheslav Zakharenkov, "Alkolik yolcuların uçağa alınmaması ve uçakta alkol tüketimine yasak getirilmesi görüşülüyor." dedi. Zakharenkov polisin sarhoş yolcuların kalkışlarda gecikmelere neden olduğu gerekçesi ile kendilerine şikayette bulunduğunu kaydetti.

Zakharenkov, Moskova-Bangkok seferini yapan uçakta yaşananları hatırlatarak bunun uçuşların güvenliği açısından önemli olmaya başladığını söyledi. Moskova-Bangkok seferini yapan uçak bir kısım alkolik yolcuların uçakta sigara içerek kabin görevlileri ile tartışmışlardı. Alkolik yolcuların uçaktan atılması ve bagajlarının verilmesi uçağın on saat gecikmeli kalkmasına neden olmuştu. Moskova-İstanbul seferini yapan uçakta yaşanan olayda da alkolik yolcu telefonunu kapatmak istemeyince iki saatlik bir gecikmeye neden oldu. Kabin görevlileri ve yolcularla tartışan sarhoş yolcu İstanbul Havalimanı'nda polise teslim edildi.

Moskova-Cenevre seferini yapan uçağı kaçırmak isteyen sarhoş Rus yolcu uçağın Kahireye'ye yönelmemesi durumunda yanında bulunan bombaları patlatacağı tehdidinde bulunmuştu. Prag'a acil iniş yapan uçağı kaçırmak isteyen sarhoş Rus korsan yolcular tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Uçuş esnasında alkol kullanmanın baş ağrısı ve bir kısım rahatsızlıklara neden olduğunu da ifade eden Zakharenkov, yasağın hangi tür içkileri kapsayacağı ve havalimanlarının da bu yasağa dahil edilip edilmeyeceği konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Sebepsiz yere içki kullanımının çok yaygın olduğu Rusya'da alkolizm ülkenin önemli problemlerinden. Uçuşlardan önce ve uçuş esnasında hemen herkes alkol alıyor. Evlerinden ayrılışı ya da kavuşmayı alkolik olarak karşılamayı alışkanlık haline getiren Ruslar uçakta alkolün sınırını fazlaca kaçırınca güvenlik sorunu oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious