Rusya ve ABD ilişkileri ilerletmek istiyor

Rusya ve ABD ilişkileri ilerletmek istiyor.8357
  • Giriş : 27.01.2009 / 12:27:00
  • Güncelleme : 27.01.2009 / 12:26:59

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama'nın dün akşam telefon görüşmesi yaparak, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylediği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kremlin'den yapılan açıklamada, Medvedev ve Obama'nın telefonda iki ülke ilişkilerinin bütün potansiyelinin kullanılması ve sorunları yapıcı şekilde çözebilmek için her türlü çabayı harcama konusunda görüş birliğine vardıkları belirtildi.

Açıklamada, iki liderin çok kısa süre içinde görüşme kararı aldığı ifade edildi ancak tarih verilmedi.

Obama ve Medvedev'in küresel mali krizin üstesinden gelmek, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi ve terörizmle mücadele gibi konularda birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladıkları belirtilen açıklamada, ''İki lider Orta Doğu ve Afganistan'da da işbirliği yapmaları gerektiğinin altını çizdiler'' denildi.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkiler özellikle Washington'ın doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ve ardından Gürcistan çatışması ile gerilirken, Medvedev ve Rus yetkililer Obama ile ilişkilerin düzeleceğini ümit ettiklerini açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*