Rusya ve Çin petrol anlaşması imzaladı

Rusya ve Çin petrol anlaşması imzaladı.6447
  • Giriş : 21.04.2009 / 17:28:00

Rusya ve Çin petrol boru hattı inşaatı, petrol satışı ve diğer enerji alanındaki işbirliklerini kapsayan dev bir anlaşma imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

23 yıl boyunca Rus petrollerinin Çin'e akmasını öngören anlaşma çerçevesinde, Çin de Rusya'ya 25 milyar dolarlık kredi sağlayacak.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ve Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in imza koyduğu anlaşmaya göre, Rusya Çin'e yılda 15 milyon ton petrol ihraç edecek. Rusya'nın uzak doğusundan Çin'in kuzey doğusuna kadar uzanacak petrol boru hattı inşaatı Nisan sonunda başlayacak. Boru hattı 2010'nun sonunda tamamlanmış olacak.

Rus Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Pekin'de gerçekleşen imza töreninin ardından bir açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rosneft Petrol Şirketi Başkanı Seçin, "Gelişen iki ülke enerji ilişkileri yeni bir ivme kazandı. Boru hatları, kredi sağlanması ve başka alanları da kapsayan uzun vadeli, geniş bir belge imzalandı." dedi.

Wang da yaptığı açıklamada, imzalanan metinle birlikte iki ülke enerji ilişkilerinde önemli bir noktaya gelindiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*