Rusya ve Türkiye anlaşmayı imzaladı

Rusya ve Türkiye anlaşmayı imzaladı.23634
  • Giriş : 19.09.2008 / 08:38:00

Moskova'dakiTürk heyeti dördüncü günde uzlaşı sağladı. Rusya ve Türkiye, gümrük prosedürünü kolaylaştıracak anlaşmayı imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

usya Federal Gümrük Servisi'nden yapılan açıklamada gümrüklerde son aylarda yaşanan krizle ilgili sorunun çözümüne ilişkin anlaşmanın imzalandığı açıklandı. Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Andrey Belyaninov yatığı açıklamada, "İmzalanan protokol basitçe Türkiye'den gelen malların gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik." dedi. Protokolü Rusya tarafından Belyaninov, Türkiye tarafından da Gümrük Müsteşarı Emin Zararsız parafe etti. Yeni metne göre Rusya'ya mal gönderen firmalar gönderdikleri mal ve fiyat bilgilerini önceden bildirdikleri takdirde gümrükte bekleme olmayacak. Bunu tercih etmeyen firmalar ise uygulamada olduğu üzere tam gümrük kontrolüne tabi olacak. Mal ve fiyatlarla ilgili bilgilerin önceden bildirim yapılmasının firmaların rekabet gücünün zayıflamasına neden olacağı ve şirket sırlarının ifşası anlamına geleceği eleştirileri yapılıyor. İmzalanan protokole göre gümrükten mallarının hızla geçmesini isteyen firmalar bu yolu tercih etmek durumunda kalacak.

Rusya'yı önceden mal ve fiyat bildiriminin makul olmadığı konusunda ikna edemeyen Türk tarafının protokole gönüllük esasının konulmasından memnuniyet duyduğu belirtiliyor. Rusya'nın Türkiye'den gelen mallara yönelik uyguladığı tam gümrük kontrolü nedeni ile Türk ihracatçı firmalar bugüne kadar 500 milyon dolara yakın zarara uğradı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*