Rusya yarın sandık başına gidiyor

  • Giriş : 01.03.2008 / 16:00:00

Rusya'da 108 milyon seçmen, yeni devlet başkanını seçmek için yarın sandık başına gidiyor. Rus lider Vladimir Putin'in halefi olarak belirlediği Dimitri Medvedev'in seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Medvedev, son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 70 desteğini almış durumda.

Medvedev'in seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakıldığından ülkede bir seçim heyecanı yok. Muhalefet ise seçimin sonucunun önceden belli olduğunu savunarak, Kremlin'i diktatörlükle suçluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, seçim öncesi halka seslendi ve halka seçimlerde bilinçli bir tercih ortaya koymaları çağrısı yaptı.
Dimitri Medvedev'in seçimleri kazanması halinde, Rus lider Vladimir Putin'in de başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Putin'in Rusya Birlik Partisi'nden olan Medvedev, daha ılımlı bir politikacı olarak biliniyor. Medvedev döneminde rus dış politikasında çizgini değişmesi beklenmiyor.
Ekonomik göstergeler olumlu

Muhalefete rağmen, Rusya Putin iktidarı döneminde ekonomik açıdan tarihinin en iyi dönemlerinden birini yaşıyor. Rus ekonomisi artan petrol ve doğalgaz fiyatlarıyla her geçen gün büyüyor.

Rus halkının büyük bölümü de Medvedev'in seçilmesinin ülkenin ekonomik istikrarını sürdürmesine engel olmayacağını düşünüyor ve bu nedenle kendisini destekleyeceğini belirtiyor.

Medvedev de seçim konuşmalarında, Putin'in ekonomi politikalarına vurgu yaparak, "Eğer devleti yönetme yetkisi bana verilirse Başkan Vladimir Vladimiroviç Putin'in politikalarını devam ettireceğim. Eğer sayın Putin ile birlikte olursak bu formatın ülkemizin çıkarına olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.
Rus Anayasası'na göre, aynı kişi üst üste sadece 2 dönem devlet başkanlığı yapabiliyor. Putin, Anayasa'nın kendisi için değiştirilmesine karşı olduğunu belirterek bu yoldaki girişimleri engellemiş, ancak Medvedev'in başkan olması halinde Rus hükümetinin başında yer alabileceğini açıklamıştı.

Batılı analistler, Medvedev'in başkan, Putin'in başbakan olması halinde Kremlin'de bulunan güç merkezinin Putin'in başında bulunduğu Başbakanlığa geçeceğini savunuyor.
Uzmanlar, Medvedev ve Putin'in her fırsatta aynı politikaların süreceği mesajını verdiğini belirterek, aslında ikiliyi çok da sorunsuz bir ülkenin beklemediğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, ülkedeki enflasyonun bir türlü kontrol altına alınamadığını ve petrol fiyatlarındaki ani büyük bir değişikliğin ikili arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor.

Eski Devlet Başkanlığı danışmanlarından Georgi Satarov yaptığı açıklamada, "Kontrol konusunda kesinlikle değişiklikler meydana gelecek ve bunu engellemeye çalışacan çok sayıda mutsuz insan olacak. Asıl tehdit bu. Bu Putin'in çevresindekilerden kaynaklanacak olan bir tehdit" diye konuştu.
Medvedev, seçim dönemi boyunca yapılan televizyon tartışmalarına katılmama kararı alırken, seçim boyunca da "İleri Rusya" sloganını kullandı. Rusya Devlet başkanlığı seçimlerini birçok batılı gözlemci kuruluş da çeşitli zorluklar çıkarıldığı gerekçesiyle izlememe kararı almıştı.

Türkiye ile ilişkiler

Medvedev'in Başkanlığı döneminde Rusya-Türkiye ilişkilerinde çok radikal bir değişiklik beklenmiyor. Mevcut adaylar içinde Türkiye'yi en yakından tanıyan isim de yine Medvedev.
Gazprom'dan sorumlu olan Medvedev, bu çerçevede Türkiye'yi yakından tanıma şansı buldu. Analistler, enerji politikasının yeni başkanın gündeminde de önemli yer tutacağını, dolayısıyla iki ülke ilişkilerinde ilerleminin ivme kazanarak devam edebileceğine dikkat çekiyor.

Ancak Türk-Rus Araştırmalar Merkezi Başkanı Hakan Aksay, Türkiye ile ilişkiler açısından en iyi ismin Putin olduğunu belirterek, "Putin Türkiye için bence çok büyük şanstı. Türkiye'nin bu şansı yeterince iyi kullandığına inanmıyorum. Medvedev Gazprom üzerinden Türkiye'ye birtakım öneriler sundu. Türkiye bu önerilerin büyük çoğunluğunu reddettiği gibi Rusya'nın karşı olduğu bazı projelerde yer aldı. Bu Medvedev döneminde ilişkilere olumsuz etki bile yapabilir" demişti.

Ancak, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan 19 Şubat'ta Mosokva'ya yaptığı ziyaret sırasında, Türkiye'nin enerji alanında dahil olduğu projelerin Rusya ile rekabet amacı taşımadığını, aksine bunların birbirini tamamlayıcı projeler olduğunu vurgulamıştı.
Rusya devlet başkanının görevleri

Rusya'da devletin başı olan Başkanın çalışma yeri ülkenin simgelerinden olan Kremlin Sarayı'nda bulunuyor. Başkan'ın sahip olduğu yetki ve sorumluluklar kısaca şöyle sıralanabilir:
* Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanı ve Rusya'nın nükleer silahlarının kontrolünden sorumlu
* İç ve dış politikanın yönünü belirler
* Anayasa'nın ve vatandaşların haklarının garantörü
* Rusya'nın egemenliğinin savunucusu
* Başbakan doğrudan Başkan'a rapor verir
* Başbakanı, bakanları atama ve görevden alma
* Tüm istihbarat servisleri doğrudan Başkan'a rapor verir
* Dışişleri, İçişleri, Savunma, Acil Durumlar ve Adalet Bakanlıkları doğrudan Başkan'a rapor verir
* Kremlin'deki Başkanlık Yönetimi tamamen Başkan'a bağlıdır
* Rus kabinesine başkanlık etme hakkına sahip ancak genellikle bunu Başbakan'a bırakır
* Merkez Bankası Başkanı'nı atar
* Rusya'nın savunma ve güvenlik politikalarını denetleyen Güvenlik Konseyi'ni atar
* Ulusal güvenliğe yönelik tehdit olduğuna inanması halinde olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edebilir.

Başbakanın yetkileri

Rus kabinesine Başkanlık eden ve çalışma yeri Beyaz Ev olan Başbakan'ında şu görev ve yetkileri bulunuyor:
* Rusya Anayasası'na göre Başkan yetersiz ve sorumluluklarını yerine getiremez hale gelirse Başkan vekili olarak görev yapar
* Eğitim ve Sağlık gibi bakanlıklar doğrudan başbakana rapor verir
* İç ve dış politikanın yanı sıra Başkanlık kararnameleri, yasalar ve uluslararası anlaşmaları uygular
* Ekonomik ve mali politikaları koordine eder, federal mülkleri yönetir
* Gaz, elektrik ve iç ulaştırma fiyatlarını belirler
* Sosyal, iş, göç ve aile politikalarını kontrol eder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious