Rusya yavru fok avlamayı yasakladı

Rusya yavru fok avlamayı yasakladı.7131
  • Giriş : 12.03.2008 / 14:17:00

Rusya'nın kuzeyindeki Arhangels bölgesinde yavru fokların avı yerel yönetim tarafından yasaklandı. Kafalarına vurularak öldürülen yavru fokların kürkleri tekstil sektöründe kullanılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arhangels bölge yetkilileri, Rusya'nın kuzeyinde yavru fokların avının yasaklandığını açıkladı. Yasaklama süresinin henüz kesinleştirilmediği belirtilirken bölge halkı tek gelir kaynağı olması nedeniyle avlama yasağını istemiyor.

Resmi verilere göre, yılda Beyaz Deniz'de yaklaşık 30 ile 35 bin yavru fok öldürülüyor. Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı (IFAW) katliamın durdurulması için Rus Hükümeti'ne 335 bin imza ile başvuruda bulundu. Dünya kamuoyunun en çok tepkisini Kanada'da her yıl Nisan ayında başlatılan fok avı sezonu çekiyor. Yaklaşık 5.5 milyon fokun bulunduğu Kanada'da geçen yıl av kotası 270 bin olarak belirlenmişti.

Avrupa Birliği yavru fok kürkü ithalatını 1983'te yasaklamıştı. ABD ise Kanada'dan kürk ithalatını 1972 yılında yasaklamıştı. Rusya, Norveç ve Çin, Kanada'dan en çok yavru fok kürkü ithal eden ülkeler arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious