'Rusya yönetimi gizli servise emanet'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Rusya'da son atamalarda KGB kökenli üç elemanın üst düzey görevlere getirilmesi, gizli servisin güçlenerek ülkenin bütün idari yapısında etkin olmaya başladığı inancını kuvvetlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Washington Post'ta yer alan habere göre, Rusya İçişleri Bakanlığı ve Gazprom'a üç atama gerçekleşti. İçişleri Bakan Yardımcılığı'na getirilen Oleg Safanov, Ekonomik Güvenlik Bölümü Başkanlığı'na getirilen Yevgeny Shkolov ve Gazprom Başkan Yardımcılığı'na getirilen Valery Golubev, KGB'de yetişen bürokratlardan. Üç üst düzey bürokrat da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Almanya'da görev yaptığı yıllarda ve sonrasında birlikte çalıştığı ekipte yer almış. Rusya'nın siyasi ve ekonomik elitinde son günlerde daha fazla gizli servis geçmişine sahip insanların yer almaya başladığının belirtildiği haberde, Moskova'da faaliyette bulunan Elit Çalışma Merkezi direktörü Olga Kryshtanovskaya'nın çalışmasına yer verildi. Kryshtanovskaya, bin civarında siyasette ve bürokraside görevli elitin yüzde 26'sının KGB geçmişine sahip olduğunu tespit ettiğini ifade ediyor. FSB'nin tüm siyasi kurumlarda yer aldığını kaydeden direktör, "Sovyet döneminde eski KGB elemanları güvenlik konuları ile ilgili çalışmalarda yer alırken, FSB şimdi yarı kadrosunu güvenliğe, yarı kadrosunu da iş hayatı, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, yerel hükümetler, hatta kültürel faaliyetlere ayırıyor." açıklamasında bulundu.

FSB Başkan Yardımcısı Yuri Gorbunov'un Rossiiskaya Gazeta'da yer alan röportajında, "Batılı ülkeler sürekli olarak demokrasi konusunda Rusya'ya saldırırken terör bahanesi ile kendi özel birliklerinin ve güvenlik güçlerinin sınırlarını vatandaşlarının aleyhine genişletmekten çekinmiyorlar." savunmasında bulundu. Rusya'nın genişleyen güvenlik servisinin, Putin döneminde merkezileşerek daha iddialı ve geniş enerji kaynakları üzerine inşa edilen dış politikanın da savunucusu konumuna dönüştürüldüğünün belirtildiği haberde, "FSB'nin enerji kaynakları konusunda genişleyen görevi de Rus medyasına yapılan açıklamalarda yer alıyor. " denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious