Rusya'da 20 protestocuya gözaltı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Rusya'nın başkenti Moskova'da izinsiz protesto eylemi yapmaya çalışan 20'ye yakın gösterici polis güçleri tarafından gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gözaltına alınanların arasında "İnsana Hakları Hareketi" lideri Lev Ponomarev de bulunduğu bildirildi.

Rus Interfax haber ajansının verdiği habere göre Moskova'nın merkezinde bulunan Trubnaya Meydanı'nda gösteri yapmayı amaçlayan yaklaşık 20 kişilik İnsan Hakları Hareketi üyesi grup polis tarafından gözaltına alındı.

Daha önce "Ekho Moskvy" radyosuna açıklamalarda bulunan Lev Ponomarev, grubun "Uzlaşmayanlar Marşı" adlı bir başka grubun geçen hafta düzenlediği yürüyüşünü görmeyi amaçlanan gezi düzenlemek istediğini belirtmişti. Ancak "gezi" sırasında Ponomarev'a destek vermek amacıyla farklı gruplardan da eylemciler katılmaya başladı. Eyleme katılanlar arasında "Öteki Rusya" koalisyon liderlerinden satranç şampiyonu Garry Kasparov de yer aldığı belirtildi.

"Uzlaşmayanlar Marşı" olarak nitelenen Kremlin muhalifi 'Öteki Rusya' koalisyonu geçtiğimiz hafta sonu rusyanın değişik bölgelerinde protesto gösterilerini düzenlemişti.

Moskova'da gerçekleşen gösterilerde 350 kişi gözaltına alınırken, aralarında bulunan Garry Kasparov da kamu düzenini bozduğu gerekçesi ile gözaltına alınarak bin ruble para cezası karşılığında serbest bırakılmıştı.

St. Petersburg kentinde geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen protesto gösterilerinde ise 120 göstericinin yasa dışı eylemde bulundukları gerekçesi ile gözaltına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious