Rusya'da başkan eşi gazeteci yedi

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Forbes dergisinin Rusça versiyonunun genel yayın yönetmeni Kaşulinski, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Yelena Baturina'nın servetiyle ilgili haber yüzünden istifa etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Forbes dergisinin Rusça versiyonunun genel yayın yönetmeni Maksim Kaşulinski, Rusya'nın en zengin kadını olan Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Yelena Baturina'nın servetiyle ilgili haberin yer aldığı sayının yayımının durdurulması üzerine istifa etti.

Rus haber ajansı RİA-Novosti'ye göre, Kaşulinski yaptığı açıklamada dergi yönetimini Baturina'nın baskısına boyun eğmekle suçladı ve bu nedenle istifa ettiğini bildirdi. Forbes dergisinin Rusya yayın hakkını elinde bulunduran "Axel Springer Russia" Yayınevi'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Baturina ile ilgili haberin bulunduğu sayının yayınlanmasından, ilgili haberde gazetecilik etiğine uymayan unsurlar olduğu için, son anda vazgeçildiği belirtildi.

Açıklamada, Baturina'nın bazı sözlerinin saptırıldığı ifade edildi. Yayınevi yönetiminin, haber gazetecilik kurallarına uymadığı için bu haberin bulunduğu sayıyı piyasaya sürmeme kararı aldığı bildirildi.

Kaşulinski ise istifasının kabul edilip edilmeyeceğini bilmediğini söyledi.

Rus Kommersant gazetesi, "Forbes'ın piyasa sürülmeyen sayısındaki habere göre, Lujkov ile 15 yıl önce evlenen Baturina'nın işlerini gelecek yıl görev süresi sona erecek Lujkov'un tekrar seçilmemesi halinde dahi gelirlerinde çok az bir değişiklik olacak şekilde ayarladığını" yazdı.

Kommersant'a göre, Forbes'in haberinde, Baturina'nın malvarlığı ve kira gelirleri gösteriliyordu. Gazete ayrıca, derginin yayımlanmaması kararının Axel Springer Yayınevi ve Baturina'nın şirketi İnteko'nun temsilcilerinin yaptığı toplantıdan sonra alındığını yazdı. Lujkov'un 43 yaşındaki eşi Baturina inşaat ve petro-kimya alanındaki yatırımlarıyla tanınıyor ve 1.1 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin kadını unvanını elinde bulunduruyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious