Rusya'da başkanlık yarışı

  • Giriş : 15.09.2007 / 16:33:00

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, "2008'deki devlet başkanlığı seçimlerinde yarışabilecek 5 aday" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Putin'in yerini kimin alacağı merak konusu...
BBC Turkish - Putin'in Soçi'de katıldığı bir forumda yaptığı açıklamada, "Böylece seçmenlerin tercihlerini kullanabileceği birkaç değişik aday oldu" dediği bildiriliyor.

Putin'in bu açıklaması ülkedeki tartışmaları alevlendirirken, siyasi gözlemciler, daha önce 4 başkan adayın bulunduğunu, bu isimlere yeni olarak sadece Başbakan Viktor Zubkov'un dahil olduğunu kaydetti.
Moskova'daki bir düşünce kuruluşunun başkanı olan Dmitriy Oreşkin, "Eski Başbakan Mihail Kasyanov, başkanlık yarışından çekilmeyecek gibi görünüyor. Bir de Komünist Parti lideri Gennadi Züganov var, onun da yarışa dahil olacağını zannediyorum" dedi.

Moskova'daki Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da yaptığı açıklamada, Başbakan Birinci Yardımcıları Sergey İvanov ile Dimitriy Medvedev'in Putin'in en güçlü adayları olduğunu savundu.
Haftalık Moskovskiy Novosti dergisinin genel yayın yönetmeni Vitaliy Tretkoy da Putin tarafından sürpriz bir şekilde başbakanlığa getirilen Zubkov'un devlet başkanlığı seçiminde adaylık ihtimalinin çok düşük olduğunu savunarak, "Bana göre en güçlü aday İvanov, ardından da Medvedev" diye konuştu.

Başbakan Zubkov da önceki gün gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, başbakanlığı süresinde kayda değer gelişmeler sağlayabilmesi halinde gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olabileceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious