Rusya'da da halk yarın yürüyecek

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Rusya'da yarın dört farklı grubun şehir merkezinde düzenleyeceği gösteriler Moskova polisini alarma geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamento seçimlerinin yaklaşması ve Kremlin'in yeni sahibinin belirlenmesine bir yıldan daha az bir süre kalması Rusya'da siyasi yapının hareketlenmesine neden oldu. On bine yakın polis güvenlik için alarma geçerken şehir merkezi yarın trafiğe kapanacak. Moskova Polis Sözcüsü Viktor Biryukov yaptığı açıklamada polis ve özel gösteri polislerinin (OMON) herhangi bir provokasyon ya da çatışma anında hızla müdahale edeceğini ve organizatörlerin göz altına alınacağı uyarısında bulundu.

Kremlin yanlısı 'Genç Muhafızlar' organizasyonu, muhalif grup 'Öteki Rusya', liberal SPS Partisi ve iki aşırı milliyetçi grup yarın Moskova'yı ayağa kaldıracak. 'Öteki Rusya' muhalif grubu sıklıkla gösteriler düzenliyor. Bu yıl içinde yarın yapacakları gösteri dördüncü oluyor. Organizasyon Putin karşıtı bir çok grubun koalisyonundan oluşuyor. Son iki gösterisinde gösteri yasalarına uymadığı gerekçesi ile polis müdahalede bulunmuştu. Organizasyon yarın yapılacak gösteri için 2 bin 500 kişiye ancak izin alabildi. İzin verilen rakamın iki katı göstericinin katılması beklenen yürüyüşe polisin müdahale etmesi bekleniyor.

Kremlin tarafından finanse edilen 'Genç Muhafızlar' da 15 bin kişilik bir grupla Tverskaya meydanında gösteri yapacak. 'Öteki Rusya' koalisyonunun gösteri yapacağı Puşkin Meydanı'na yakınlığı polisi endişeye sevk ediyor. 'Genç Muhafızlar'ın sözcüsü Vadim Zharko yarın için 15 bin kişiyi beklediklerini diğer gruplarla çatışma konusunda dikkatli olacaklarını belirtti. Zharko, "Her şeye rağmen diğer tarafta gösteri yapanların da bizim muhaliflerimiz olduğu unutulmaması gerekir." dedi. Meydan konusunda anlaşamayan gruplar için açıklamada bulunan Moskova şehir yönetiminden Anatoly Shilyakov, Genç Muhafızlar'ın diğer gruptan bir dakika önce Tverskaya Meydanı için başvurduklarını belirtti.

Gayrı resmi göçe karşı olan aşırı milliyetçi grup da bin kişilik bir grupla gösterilerde bulunacak. Kremlin'in karşısında Moskova Nehri'nin hemen yanında gösteri yapacak aşırı milliyetçi gruplarla 'Genç Muhafızlar' arasında da çatışma yaşanmasından endişe ediliyor. Milliyetçi gruplar da kendilerine daha az sayıda gösterici için izin verilmesine tepki gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious