Rusya'da da yeni başkan tartışmaları erken başladı

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

2000 yılında Başkan seçtikleri eski KGB ajanlarından Vladimir Putin'e 2004 yılında yeniden görev veren Rus halkı, 2008 de bu süreyi uzatmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük projelerin başlatıldığını bunların sonuçlandırılabilmesi için ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu belirten Putin taraftarları, 'Büyük Rusya' idealinin kısır iktidar çatışmalarına feda edilmemesini istiyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi'de yaptığı açıklamada 2008 başkanlık seçimleri ile ilgili son kararı halkın vereceğini belirterek kendini bağlayıcı açıklamalardan kaçındı. Putin, Rusya devlet televizyonları ve yayıncılar birliği yöneticileri ile yaptığı toplantıda konu ile ilgili soruya, "Ben başkanlık görevimi son dakikaya kadar ofisimde yapacağım. Sonrası ile ilgili gelişmelere Rusya Federasyonu halkı karar verecektir." dedi.

Üçüncü dönem ofiste oturmak için bir çaba sarfetmeyeceğini belirten Putin'e kendisinden sonrası için bir isim önerisi olup olmadığının sorulması üzerine, "Bu konuyu sürekli düşünüyorum. En azından 2000 yılından bu yana düşünüyorum." dedi. Putin açıklamasında Rus halkının içinde bulunulan istikrarlı ve ekonomik refah seviyesinden mutlu olduğunu ve kendisine 2008 sonrası devam edip etmeyeceği konusunda sürekli soruların sorulduğuna işaret etti. Putin cevabında kendisinin destekleyeceği bir adayın öne sürülmesinin halk nezdinde ters etki yapabileceğine de değindi.

ANKETLER PUTİN'İN 2008'DE YENİDEN BAŞKAN OLMASINI İSTİYOR

Izvestia Daily gazetesinin yaptırdığı bir ankete göre Rus halkının yüzde 60'ı Putin'in 2008 yılında yeniden aday olmasını destekliyor. ROMIR araştırma grubuna yaptırılan ankete göre halkın yüzde 75'i Putin'in Rusya için iyi bir yönetici olduğuna inanıyor. Rus anayasasına göre devlet başkanının üçüncü defa aday olması mümkün değil. Araştırma bu durumu da göz önünde bulundurarak halka bu sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini de soruyor. Anketlere göre halkın yüzde 28'i anayasada yer alan başkanın üçüncü defa aday olamayacağı ile ilgili maddenin iptal edilmesini öneriyor. Yüzde 20'lik kesim ise hukuki konuların bir şekilde çözülebileceğini önemli olanın Putin'in üçüncü dönem de devam etmesinin zorunluluğuna işaret ediyor.

Yüzde 12'lik kesimde referandumla Putin'e özel üçüncü dönem adaylığın önünün açılabileceğini belirtiyorlar. Benzer durum Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko için de yapılmıştı. Referandum sonrası üçüncü dönem adaylığı mümkün hale gelen Lukaşenko yeniden seçilerek üçüncü dönem Cumhurbaşkanı olabilmişti. Bu dönemde de birçok Rus yetkili Belarus yönteminin Rusya için de uygun bir yol olacağına işaret etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious