Rusya'da din dersi zorunlu oluyor

Rusya'da din dersi zorunlu oluyor.14779
  • Giriş : 26.03.2008 / 17:01:00

Rusya'daki okullarda 2009 yılından başlayarak din dersi zorunlu olarak okutulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya Eğitim Bakanlığı, 1 Eylül 2009 tarihinden başlayarak din dersinin zorunlu olarak müfredata gireceğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasına göre; okullarda İslam, Hıristiyan ve Musevi semavi dinlerinin yanı sıra Budizm de zorunlu din dersi olarak okutulabilecek. Din dersi ilkokul 2'ci sınıftan başlayarak 11. sınıfa kadar zorunlu hale geliyor. Okullarda din dersi haftada iki saati geçmeyecek şeklinde okutulacak.

Rusya Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre; öğrenci velileri çocuğuna öğretilmesini istediği dini okul yetkililerine bildirecek. İsteyen öğrenci istediği dini seçmekte serbest olacak. Okullarda öğrenciler seçtikleri din hakkında genel bilgileri öğrenmekte zorunlu tutulurken, ibadet için gerekli duaları öğrenmesi konusunda serbest bırakılıyor. Din dersi müfredatının bu yılın sonuna kadar hazırlanacağını ifade eden bakanlık yetkilileri, bu konuda çalışmalara başlandığını duyurdu.

Ailelerin hiçbir dini tercih etmemesi durumunda ise öğrenci genel dinler tarihi ve etik konusundaki dersten zorunlu tutulacak. Ayrıca okullarda talebin olması durumunda Rusya Eğitim Bakanlığı söz konusu 3 semavi din ve Budizm dışındaki dinleri de öğretebilecek. Halihazırda Rusya'da sadece 15 bölgede 'Hıristiyanlığın Esasları' dersi öğretiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious