Rusya'da iki kişi ırkçı saldırı sonucu öldü

Rusya'da iki kişi ırkçı saldırı sonucu öldü  	.8974
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:58:00

Rusya'da önceki gün biri Özbek, diğeri Kabardin Balkar iki kişi daha ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maktullerin üzerindeki değerli eşyaların alınmaması cinayetin ırkçı saldırı sonucu gerçekleştiği ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Ria-Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Moskova'nın güney batısında bir grup gencin bıçaklı saldırısına uğrayan Özbekistan vatandaşı Hurşit Hudaykulov olay yerinde hayatını kaybetti. Polis yetkilileri olayın ırkçı saldırı sonucu gerçekleştiği üzerinde duruyor.

Dün sabah saatlerinde de Rusya Federasyonu özerk cumhuriyetlerinden Kabardin Balkar vatandaşı soyadı Kerimov olan 33 yaşında bir kişinin de bıçaklanarak öldürüldüğü belirtildi. Kerimov'un üzerinde bulunan 40 bin Ruble ve pahalı bir cep telefonunun alınmaması ise ırkçı saldırı ihtimalini kuvvetlendiriyor. 12 Şubat'ta da 22 yaşındaki yine Kabardin Balkar vatandaşı bir kişi sırt ve boğaz bölgesinden aldığı bıçak darbeleri sonucu hayatını kaybetmişti.

Interfax haber ajansının verdiği bilgiye göre Kırgızistan, Rusya'ya ırkçı saldırılar konusunda nota verdi. Moskova da gerekli önlemlerin alınacağı konusunda Bişkek'e cevap verdi. Harekete geçen Moskova emniyeti dazlak gruplara karşı çalışmalara başladı. Şehir yetkililerine göre saldırılar daha çok Moskova'ya civar bölgelerden gelen ve yerleşik olmayan Ruslar tarafından gerçekleştiriliyor.

Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Pronin dün yaptığı açıklamada geçen yıl Slav olmayan vatandaşlara yönelik 5 bin 439 saldırı gerçekleştiğini belirtti. Pronin, "Saldırılardan çoğunlukla Kırgızistan, Tacikistan ve Özbek vatandaşları zarar gördü. Geçen yıl 1043 Özbek, 959 Tacik, 755 de Kırgız vatandaşına saldırıldı. Eski Sovyet ülkelerinden 83 kişi hayatını kaybederken, bunların 26'sı Özbek, 14'ü Azeri, 13 Tacik ve 3 de Kırgız vatandaşı." bilgisini verdi.

Çoğunlu 18 yaşından küçük genç ırkçı gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda yılbaşından bu yana 20'den fazla kişi hayatını kaybetti. Slav olmayan ve Moskova'da düşük ücretlerle temizlik ve inşaat işlerinde çalışan Orta Asya ve Kafkas halklarına yönelik saldırılarda meydana gelen artış polisi de endişelendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious