Rusya'da inşaat sektörü çökmek üzere

Rusya'da inşaat sektörü çökmek üzere.50950
  • Giriş : 20.04.2009 / 22:20:00

Rusya İnşaatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Vladimir Ponomaryev, ülkede faaliyet gösteren inşaat firmalarının yüzde 70'nin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Moskova'da düzenlenen "Devlet, inşaat endüstrisi ve banka sektörü" konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan Ponomaryev, bankaların kredi ödemeleriyle ilgili yeniden yapılandırılmalara değinirken, bu uygulamadan sadece bazı banka ve şirketlerin yararlandığını iddia etti.

2009 yılının ortalarına doğru yeni iflas dalgasıyla karşı karşıya kalacaklarını anlatan Ponomaryev, "Her şey ortada. Bankalardan kredi alan inşaat sektörleri bankalara olan borçlarını ödeyemeyecek. Bu satışların düşmesi ile doğrudan ilgili." dedi.

Hükümetin uygulamaya koyduğu kriz karşıtı önlemleri de yetersiz bulan Ponomaryev, "Tüketicilerin ve onların aracılığıyla da şirketlerin destekleneceği önlem paketlerinin alınması lazım." şeklinde konuştu.

FİYATLAR YÜZDE 40-50'LERE KADAR DÜŞÜYOR

Kriz öncesine göre inşaat fiyatlarında önemli oranda düşüş olduğunu kaydeden başkan yardımcısı, "Resmiyette inşaat şirketleri önemli bir indirime gitmiyor. Ancak pazarlığa oturulduğu zaman yüzde 40-50'lere varan indirim söz konusu. İnşaat şirketlerinde durum çok kötü. Burada uygun fiyata ekonomik konutların alınabilmesi için inşaat şirketlerinden çok, tüketicilere destek sağlanması gerektiğini düşünüyorum." önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*