Rusya'da işsiz sayısı 6 milyona ulaştı

Rusya'da işsiz sayısı 6 milyona ulaştı.13418
  • Giriş : 24.01.2009 / 17:01:00

Rusya Federal Çalışma Kurumu Başkanı Yuri Gertsiy, ülkede 6 milyon işsizin bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşsizlik oranının uluslararası örgütlerin kullandığı metoda göre hesaplandığını berliten Gertsiy, bunun resmi rakam da gözönünde bulundurularak belirlendiğini açıkladı.

'Eko Moskvı' radyosu'nda düzenlenen programa katılan Gertsiy, canlı yayında Rusya'da işsiz sayısının 6 milyona ulaştığını belirtti. İşsizlik konusunda en az zarar gören ve henüz iş kaybetme riskine en az yaklaşan kentin Moskova olduğunu belirten Yuri Gertsiy, en çok etkilenen bölgeleri şöyle sıraladı: "Yaroslavl, Vologda, Krosnoyarsk, Nijniy Novgorod ve Moskova'ya yakın olan Belgorod ve Tver bölgesi."

Ayrıca, Rusya'nın uzak doğusunda işsizlik dalgası beklediğini belirten Gertsiy, "En şanslı bölgelerimiz ise Dağıstan, İnguşetya, Kabartin-Balkar. İşsizlik oranları bu bölgelerde aynı oranda kalacak." diye konuştu.

Yıl başında Rusya hükümeti, ekonomik krizin etkisini azaltmak için 340 milyar dolarlık paket hazırladığını duyurmuştu. Buna göre, ekonominin kompetanı olan 295 şirket devlet koruması altına alacak. Rusya'nın 70-100 milyar dolar arasında beklenen 2009 bütçe açığının sosyal fonlarla karşılanması planlanıyor.

Koruma altına alınacak şirketler arasında enerji, ulaşım, iletişim ve kamu hizmetleri gibi stratejik alanlarda faaliyet gösteren, çoğunluğu devlet şirketi olan firmalar yer alıyor. Son sekiz yıldır aralıksız büyüyen Rusya ekonomisi ilk kez 2009'da en iyi tahminle yüzde 1 büyüyebilecek. Kötümser tahminlere göre, 2009 Rusya için resesyon dönemi olacak. 600 milyar dolarla dünyanın üçüncü en büyük altın ve döviz rezervlerine sahip olan Rusya, küresel krizi önlemek için yapılan harcamalar yüzünden rezerv 400 milyar doların altına geriledi.

Ayrıca, yüzde 70 kaybın yaşandığı Rusya borsasında çöküş durdurulamazken, petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle yüksek baskı altında olan rublenin değer kaybetmesi de durdurulamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*