Rusya'da Kıbrıs önerisi

Rusya'da Kıbrıs önerisi.10641
  • Giriş : 09.06.2008 / 13:32:00

Resmi ziyareti kapsamında Moskova'da bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Marcos Kyprianou, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İkili, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Lavrov, Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında ve iki toplumun da kabul edeceği bir anlaşma çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya gibi Kıbrıs Rum Kesimi'nin de Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı çıktığına değinen Lavrov, "Tek taraflı bağımsızlık ilanı durumun istikrara kavuşmasına katkı sağlamaz" dedi. Lavrov, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın bu yıl içinde Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.

Kyprianou da Rusya ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin ilişkilerinin geleneksel olarak her zaman iyi olduğuna değinerek, "Rusya'da yeni kurulan yönetimle ülkemiz arasındaki ilişkilerin gelişeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Kıbrıslı bakan, temasları ile ilgili yaptığı açıklamada da, Rus meslektaşı ile iki ülke ilişkilerinin gelişimi ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda müzakerelerde bulunduklarını söyledi. Rus vatandaşları için vize uygulamasının kaldırılması konusuna da değinen Kyprianou, "Bu konu ile ilgileniyoruz. Rusya vatandaşları için vizenin kaldırılması gerekiyor" şeklinde konuştu. Rum bakan yarın Moskova'dan ayrılacak.

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Vladimir Titov, adada çözüme katkı sağlamak amacı ile Nisan ayında Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kapsayan bir dizi temas gerçekleştirmişti. Yunanistan'la enerji, güvenlik konularında işbirliğini geliştiren Moskova, Kosova sorunu başta olmak üzere Balkanlar konusunda paralel politikalar geliştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious