Rusya'da küçük otomobil alana benzin bedava

Rusya'da küçük otomobil alana benzin bedava.13297
  • Giriş : 15.05.2008 / 11:51:00

Moskova Belediyesi, az miktarda benzin tüketen küçük otomobil alan kent sakinlerine bin dolar değerinde bedava benzin çeki vereceğini açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Moskova Belediyesi Çevre Güvenliği Departmanı Müdürü Leonid Boçin, gazetecilere yaptığı açıklamada; "Mortu 1.2 litre, büyüklüğü 3.5 metreyi geçmeyen araçlara 26 bin ruble (bin dolar) değerinde özel yakıt kuponları verilecek." Dedi.

Belediyenin hesaplarına göre, bedava verilecek bu benzin miktarı aracın yıllık harcamasına yetecek. Boçin, kampanyanın ekolojiye uygulanan basıncı azaltmak amacıyla düşünüldüğünü kaydetti. Boçin, "Umarız bu tür uygulamalar küçük çaplı araçların çoğalmasına neden olacak." diye konuştu. Leonid Boçin, ayrıca park alanlarının da küçük çaplı araçlar için yüzde eli daha ucuz olacağını ifade etti.

Her geçen gün içinden çıkılmaz hale gelen Moskova yollarında günün her saatinde trafik yoğunluğu görülüyor. Kavşakların yeterli olmaması, tüm yolların Kremlin çevresinde halkalar şeklinde birleşmesi, trafiğe çıkan araç sayısının katlanarak artması nedeni ile kilitlenen şehir trafiğine çözüm üretilemiyor. Bürokratik engellerin yan ısıra, üretilen projelerin çok yavaş işlemesi de ayrı bir sorun olarak görülüyor.

Moskova Belediyesi Başkany Yuriy Lujkov Nisan ayında şehir trafiğine çözüm için Moskova'nın merkeziyle çevre yollarının birleşmesini önermişti. Lujkov bu şekilde bürokratik sorunları aşarak transit otobanların hızla bitirilebileceğini kaydetmişti.

Moskova'nın çevresi ile birlikte günde 5 milyondan fazla aracın seyir halinde olduğu belirtiliyor. Bu sayı Rusya'daki yolların toplam yoğunluğunun yüzde 74'üne eşit.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious