Rusya'da kuş gribi vakası

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde Adige Cumhuriyeti'ndeki bir çiftlikte kuş gribi virüsüne rastlandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Federal Bitki ve Hayvan Sağlığı Gözetleme Ajansı (Rosselkhoznadzor) sözcüsü Aleksiy Aleksiyenko, yaptığı açıklamada, Adige Cumhuriyeti'ndeki bir çiftlikteki kanatlı hayvanlarda H5N1 virüsüne rastlandığını söyledi.

Moskova yakınlarındaki Dmitrov ve Borovsk bölgelerindeki 2 çiftlikte de kanatlı hayvanların telef olduğu bilgisini aldıklarını ifade eden Aleksiyenko, "Bu bölgelerdeki telefata hangi virüsün yol açtığına dair teyit bekliyorum. Ancak, daha öncekilerde olduğu gibi yine H5N1 virüsü gibi görünüyor" diye konuştu.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından da yapılan açıklamada, 9 Şubattan beri virüsün yayılmasının önlenmesi için durumu şüpheli görülen 1500 kümes hayvanının itlaf edildiği belirtilerek, şu ana kadar 333 kanatlı hayvanın kuş gribi virüsü yüzünden telef olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Moskova'da kuş gribi virüsünün ortaya çıkmasından sonra, hasta hayvanlarla temas eden insanların kontrol için hastaneye kaldırıldığı, ancak hiçbirinde olumsuz bulguya rastlanmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious