Rusya'da muhalefetin lideri değişti

Rusya'da muhalefetin lideri değişti.29731
  • Giriş : 22.06.2008 / 16:05:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 16:20:30

Rusya'da 1995 yılında demokratik ve liberal dönüşüm rüzgarını arkasına alarak kurulan ülkenin köklü muhalefet partilerinden Yablaka, bugün gerçekleşen kongrede liderini değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partinin kurulduğu günden bu yana başkanlığı yürüten Grigori Yavlinski'nin önceki gün parti başkanlığından istifa etmesinin ardından bugün gerçekleşen seçimde delegelerin yüzde 60'ının oyunu alan Sergey Mitrokhin (45) başkanlığa getirildi. Yavnlinski önceki gün yaptığı istifa konuşmasında partililerden Mitrokhin'i desteklemelerini istemişti.

Partinin kendi içinde Kremlin karşıtı 'Öteki Rusya Hareketi' ile daha sıkı işbirliği içinde olunmasını isteyenlerle, liberal ve demokrat çizgide devam edilmesini arzu edenler arasında önemli bir fikir ayrılığının oluştuğu kaydediliyor. 250 delegenin katıldığı kongre için açıklamada bulunan parti yöneticilerinden Sergei Ivanenko partinin aşırı milliyetçi, Stalinist gruplarla Kremlin karşıtı bir cephede yer almalarının mümkün olmadığını söyledi. Yavlinski de kongrede yaptığı konuşmada partilerinin demokratik bir muhalefet partisi olduğunu suç işleyen, aşırı milliyetçi ya da Nazi partisi olmalarının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Partinin St. Petersburg ayağının temsilcilerinden Ilya Yaşin ise partinin politik elitle ilişkisinin tanımlanmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, "Ilımlı mı, yoksa radikal çözümler mi öngöreceğiz. Ilımlı olmak Kremlin'e bağımlı olmak anlamına geliyor. Partinin içinde önemli bir kesim otorite ile işbirliğinin kabul edilemez olduğuna inanıyor." dedi.

Yablaka 2 Aralık'ta yapılan Duma seçimlerinde yüzde 1,59 oy alarak parlamento dışında kalmıştı. Yablaka lideri Yavlinski 2 Mart'ta yapılan başkanlık seçimlerinde de aday olmadı. Parti başkanlık seçimlerinde 'Öteki Rusya'nın liderlerinde Mihail Kasyanov'un başkan adayı olamaması üzerine seçmeni Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev'e oy verme konusunda serbest bırakmıştı. Çeçenistan'la savaşa karşı olması ile 1995'li yıllarda gündeme gelen parti, 1996 yılında gerçekleşen başkanlık seçimlerine katıldı. Yavlinski Boris Yeltsin'in karşısında yüzde 7,3 oy elde etmişti. 2000 yılında Rusya eski devlet başkanı Vladimir Putin'in karşısında girdiği başkanlık seçimlerinde oylarını 5,8'e gerileten parti lideri, 2004 yılında yapılan seçimlere katılamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious