Rusya'da ölü sayısı 97 ye yükseldi

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Rusya'nın Batı Sibirya bölgesinde dün meydana gelen maden kazasında ölenlerin sayısı 97'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Shoigu madende buluan 203 işçiden 92'sinin kurtarıldığını kaydetti. Dün son olarak yapılan açıklamalarda ölü sayısının 78 olarak verilmişti. Kemorova Bölgesi'nde bulunan Ulyanovskaya kömür madeni Rusya'nın en büyük maden yataklarından biri.

Bölgede arama ve kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Yetkililere göre halen madende 16 işçi daha bulunuyor. Olağanüstü Hal Bakanlığı patlamanın nedenleri ile ilgili araştırmaların devam ettiğini, ancak patlamanın büyük bir ihtimalle metan gazı birikmesi sonucu gerçekleştiğini açıkladı.

Kemorava kömür madenlerinde son günlerinde yoğunlaşan kazalar yetkilileri endişelendiriyor. Aynı madende 25 Şubat'ta gerçekleşen metan gazı patlamasında da bir kişi hayatını kaybetmişti. Yine bölgede bulunan bir başka madden de 1 Mart'ta meydana gelen patlamada 9 işçi ağır yaralanmıştı.

Ulyanovksaya kömür madenlerinin işletilmesine 2002 yılında başlanmıştı. Yılda 3 milyon ton kömür üretimi yapılan madenlerde 210 milyon ton rezerv bulunuyor. Rusya'nın ikinci büyük maden şirketlerinden Evraz bölgede faaliyette bulunan Yuzhkuzbassugol kömür işletmelerinin yüzde 50'sine sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious