Rusya'da rüşvetle mücadele hız kazandı

Rusya'da rüşvetle mücadele hız kazandı.10443
  • Giriş : 26.06.2008 / 09:00:00

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Kremlin'e oturduğu ilk hafta oluşturduğu rüşvetle mücadele komisyonu ilk raporunu Rusya liderine sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kremlin idari amiri Sergey Naruşkin, mücadelenin dört aşamalı olarak gerçekleşeceğini söyledi. Buna göre artık hiçbir resmi görevli sahip olduğu yetkileri kullanarak şahsi çıkar elde edemeyecek. Yıllık ortalama kişi başına 2 bin 250 dolar rüşvet verildiği ülkede halktan ve sivil toplum kuruluşlarından destek istendi.

Rüşvetle mücadele komisyonunun başkanlığını da yapan Naruşkin'e göre ilk olarak bu konuyla ilgili yasa çıkarılacak. Yasanın 1 Kasım'a kadar Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'dan geçmesi bekleniyor. İkinci olarak alınan önlemlerin tüm devlet yönetimine adapte edilmesi gerekiyor. Üçüncü aşamada hukukçular aracılığı ile alınan tedbirlerin etkinliğinin geliştirilmesi için seminerler verilecek. Son olarak da planın uygulanmasının denetleneceği mekanizma işlemeye başlayacak.

Medvedev, seçildikten hemen sonra yaptığı konuşmalarda küçük ve orta ölçekli işletmelerin başının belası olan rüşveti çözeceği konusunda söz vermişti. Rüşvetin ekonomik büyümeyi engellediğini ve devletin altını kazdığını ifade eden Rusya lideri bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. Medvedev, "Rüşvet sitematik bir meydan okuma. Ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Halkın devlete karşı güven ve düzen getirici gücüne olan inancı yok ediyor" dedi.

Medvedev, Naruşkin'i kabülünde planı daha detaylı inceleyeceğini söyledi. Medvedev, önümüzdeki hafta planın Rusya parlamentosu üst kanadı Federal Konsey'de de görüşülmesini istiyor.

Duma'ya sunulacak rüşvetle mücadele yasası resmi görevlilerin sahip oldukları pozisyonları kullanarak bir kısım çıkarlar elde etmesini yasaklıyor. Yine devlette görev alacak memurlar için de belirli standartlar getiriliyor. Memur alımları için standart bir uygulama başlatılacak. Yasaya göre tüm devlet memurları ve aileleri sahip oldukları mal varlıklarını bildirecek. Yasa devletin resmi görevlilerinin daha önce sorumlu oldukları devlet şirketlerinde çalışmalarına yasak getiriyor.

Rusya baş savcılığının altında çalışan diğer rüşvetle mücadele komisyonu da yasaya bir eklemede bulundu. Buna göre devlet görevlileri 11 bin 500 rubleden (490 dolar) daha yüksek herhangi bir hediye kabul edemeyecek. Komisyon başkanı Kirill Kabanov, The Moscow Times'a yaptığı açıklamada, Medvedev'in çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu, ancak basın ve sivil toplum örgütlerine bürokrasi üzerinde bir denetimci olarak görev yapmalarına izin verilmesi halinde mücadelenin başarı şansının artacağını kaydetti.

Kabanov rüşvetle kimin mücadele edeceğinin iyi belirlenmesi gerektiğini hatırlatarak, "Bürokratlar rüşvet alıyor. Hakimler rüşvet alıyor. Bu yapı kullanılarak kendileri ile mücadele edilemez. Sivil toplum ve medya burada önemli görev üstlenebilir" diye konuştu. Kabanov'a göre öncelikle tüm halkın rüşvetten nasıl olumsuz etkilendiği konusunda bilinçlendirilmeye ihtiyacı var. Rüşvetle mücadele de ancak ancak buna inanması ile çözülebilir.

Ulusal rüşvetle mücadele komisyonu başkanı herkesin hayatını rüşvetin olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, "İnsanlar bunu tam bilmiyor. Sarhoş bir sürücü yolda size vursa ve sizi öldürse polise rüşvet vererek kurtulabiliyor. Ya da bir terörist polise rüşvet vererek bir binaya girebilir. Tüm bunların rüşvetle nasıl bağlantılı olduğunu görmeliyiz" uyarısını yaptı.

2007 yılında Uluslararası Şeffaflık grubunun yaptığı çalışmaya göre, Rusya'da herkes rüşvet alıyor, veriyor. 180 ülkenin sıralamasında Rusya Gambia ve Togo gibi ülkelerin bulunduğu kategoride 143. sırada yer bulabildi. Indem araştırma grubunun çalışmasına göre de 2007 yılında Rusya halkı 319 milyar dolar rüşvet ödedi. 142 milyonluk ülkede bu da kişi başına yıllık 2 bin 250 dolar yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious