Rusya'da Said Nursi Camisi yapılıyor

Rusya'da Said Nursi Camisi yapılıyor.13957
  • Giriş : 27.05.2009 / 10:27:00

Bediüzzaman Said Nursi'nin yaklaşık 2,5 yıl esaret hayatı yaşadığı Rusya'nın Kosturma kentinde Bediüzzaman Said Nursi camii inşa ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Rusya'nın Kosturma kentinde Bediüzzaman Said Nursi camii inşa ediliyor. Cami inşaatının hikayesi çok ilginç. Rusya'da görev yapan Müftü Ravil Gainutdin, Nur talebeleriyle bir görüşmesinde Kosturma'da Bediüzzaman camii yapılmasını ister.

Müftü Gainutdin'in, "Bediüzzaman hazretleri Şam'da bir hutbe vermiş. Bununla ilgili Hutbe-i Şamiye adında bir eser neşredilmiş. Nur talebeleri bu hutbenin anısına Şam Emeviye camiini ziyaret ediyorlar. Halbuki Bediüzzaman Said Nursi 2,5 yıl Kosturma'da esaret hayatı yaşadı. Kosturma'ya da Bediüzzaman hatırasına bir şeyler yapmalı"
sözleri üzerine harekete geçen Nur talebeleri, camii inşaatına başladı.

Bediüzzaman Said Nursi, 1916 yılında Ruslara karşı Bitlis'i savunurken yaralanmış ve teslim olmak zorunda kalmıştı. Bu olaydan sonra ise, onun yaklaşık 2,5 yıl süren esaret hayatı başlamıştı. Bediüzzaman önce Van'a, sonra Culfa, Tiflis, Klogrif üzerinden Rusya içlerindeki Kosturma'ya sevk edilir. Esaret hayatı Kosturma'da geçen Bediüzzaman, Çarlık rejimini yıkan İhtilal'in meydana getirdiği karışıklıktan faydalanarak buradan Petersburg yoluyla Varşova'ya ulaşmıştı. Daha sonra ise Viyana'ya geçmiş ve Alman makamları tarafından düzenlenen bir belgeyle Sofya üzerinden 17 Haziran 1918'de İstanbul'a gelmişti.


risalehaber.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*