Rusya'da secim anketi yayınlamak yasak

Rusya'da secim anketi yayınlamak yasak.7687
  • Giriş : 26.02.2008 / 13:46:00

Rusya'da bu hafta sonu gerçekleşecek başkanlık seçimleri ile ilgili sessizlik giderek artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugünden itibaren yasaya göre seçimlerle ilgili anket sonuçları yayınlamak yasak. Rusya'da seçim sonuçlarına yönelik çalışma yapan iki araştırma merkezi Levada-Center Sosyo-politik Araştırma Merkezi ve Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (Vtsom) da bugüne kadar birbirine çok yakın sonuçların yer aldığı anketler yayınlamıştı.

Sokak afişlerinde herhangi bir parti ya da aday reklâmından çok, 'Rusya ileri' ve 'Rusya geleceğine oy veriyor' sloganlarının yer aldığı seçim çalışmalarının varlığı ancak aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirnovski'nin canlı yayında Demokrat Parti lideri Andrey Bagdanov'un temsilcisi Nikolay Gotsa'yı dövmesi ile anlaşılabilmişti.

Kremlin'e oturacak kişinin belirleneceği en sessiz seçimlerde favori aday ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tam desteğini alan başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev seçimlerle ilgili televizyonlarda herhangi bir tartışma programına çıkmayı da reddediyor. Yasağını devam ettiren Medvedev'in seçimlere 5-6 gün kala Sırbistan ve Macaristan'a doğalgaz anlaşmaları için gitmesi de bu çerçevede değerlendiriliyor. Medvedev kampanya çalışmalarını daha çok Rusya'nın bölgelerini ziyaret ederek sürdürüyor.

Ne muhalefet partileri ne de iktidar partisi herhangi bir sokak mitingi düzenlemedi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın yeterli sayıda gözlemciye, yeterli zaman için vize vermemesi dolayısı ile izlememe kararı aldığı seçimlerde Kremlin'e Medvedev'in yüzde 70 civarında oy alarak oturması bekleniyor.

Kremlin için hazırlanan Komunist Parti lideri Gennady Zyuganov'un yüzde 15, Jirnovski'nin de yüzde 12 civarında oy alması öngörülüyor. Batı yanlısı Demokrat Parti adayı Bagdanov ise ancak yüzde 1 oy alabilecek.

Kremlin'den ayrılmaya hazırlanan Putin ise Rus halkına hizmet etmeye devam edeceğini, bunun için de başbakanlık görevini kabul ettiğini açıklamıştı. Şimdi tüm Rusya Pazar günü sandığa giderek Medvedev'i Kremlin'e, Putin'i de Beyaz Ev'e taşımak için gerekli prosedürü yerine getirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious