Rusya'da tarihin en sıcak mart ayı yaşandı

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Rusya’nın başkenti Moskova, tarihinin en sıcak mart ayını yaşarken, Moskovalılar da parklara ve kent dışındaki evlerine hücum etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Moskova’da bu ay başındaki karlı sokaklar ve sıfırın altında hava sıcaklığı, son bir hafta içinde yerini 17 derece sıcaklığa bırakınca, sokaklar kalın kürklerini atıp mini etekler ve kısa kollu tişörtlü insanlarla doldu.
Sıcak havalar yüzünden parklara akın eden gençler de saatlerce paten kayıp, daha önce mart ayında yaşamadıkları güneşli ve sıcak havanın tadını çıkarıyor.
Moskova Meteoroloji Bürosundan yapılan açıklamada, hava sıcaklığının 18 dereceyle rekor kırdığını belirterek, kentteki hava sıcaklığının en son 1999 mart ayında 14.6, 1983 yılı mart ayında da 16.9 derece olduğu kaydedildi.
Kentte hafta içi olmasına rağmen, yeşil alanlar ve parklar insanlarla dolarken, kent merkezindeki Zafer Parkında gençlerin paten gösterisi ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılandı.
Zafer Parkında paten kayan Yulya ve Lena adındaki genç kızlar, Moskova’da mart ayında böyle bir havayı daha önce görmediklerini belirterek, şunları kaydettiler:
"Hava çok sıcak geçiyor. Biz bu havada ne okula gitmeyi, ne de ders çalışmayı istiyoruz. Ondan dolayı parka gelerek arkadaşlarımızla ’Skateboard’ yarışı yapıyoruz." Yeni evlenen çiftler de sıcak hava sayesinde nikahtan sonra Zafer Parkını ziyaretin geleneksel olduğu başkentte, "Hummer" limuzinlerle gelip güneşin tadını çıkardı.
Rusya’nın başkenti Moskova’ya bu yıl kış da çok geç gelirken, ocak ayındaki sıcak havalar yüzünden hayvanat bahçesindeki ayılar kış uykusuna yatamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious