Rusya'da terör yüzde 50 azaldı

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Rus güvenlik güçleri, teröre büyük darbe indirdi. Geçen yıl düzenlenen terörist saldırıların sayısında önceki yıllara kıyasla yüzde 50 oranında düşüş gözlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Patruşev, saldırıların özellikle Dağıstan, İnguş Cumhuriyeti, Çeçenistan ve Stavropol bölgesinde düzenlendiğini belirterek, uluslararası terörist örgütlerin planlarının gerçeğe dönüşmediğini ve teröristlerin Kuzey Kafkasya'dan ülkenin diğer bölgelerine geçiş yapamadığını söyledi.

Rusya'da geçen yıl 900'den fazla kişinin terörist eylemlerde bulunmaktan hüküm giydiğini ifade eden Patruşev, "Terörist grupların oluşturduğu tehditlerle savaşta en önemli adımlar, terörist grupları besleyen ve finansal destek sağlayan güçlerin açığa çıkarılması ve terörist gruplara doğru akan musluğun kesilmesidir" diye konuştu.

Rusya'da geçen yıl yabancı terör örgütleri için çalışan 120 casusun yakalandığı veya öldürüldüğünü kaydeden Patruşev, 'bu kişiler içinde Basayev, Mashadov, Sadullahev gibi 35 elebaşının bulunduğunu' ifade etti.

Patruşev, FSB'nin Kuzey Kafkasya'da yürüttüğü operasyonlarda, Rusya içinde büyük zararlara yol açacak eylemler hazırlığında olan birçok grubu açığa çıkarmayı başardığını belirterek, çıkarılan kısmi af sonucunda da 546 Çeçen militanın teslim olduğunu söyledi.

Rusya Birleşik Kuvvetler Komutanı General Yevgeniy Baryayev de yaptığı açıklamada, 700 militanın Çeçenistan'da ve Çeçenistan'a komşu bölgelerde faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious