Rusya'da virüs paniği

Rusya'da virüs paniği.24506
  • Giriş : 05.06.2008 / 14:41:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 14:52:38

Tanımlanamayan virüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybederken, 32 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya'nın Sibirya bölgesinde ortaya çıkan ve tanımlanamayan virüs nedeniyile 2 kişi hayatını kaybetti. Benzer virüsün bulaştığı 32 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yetkililer, yeni virüsün Ev-71 olarak da bilinen ölümcül Çin virüsü olmadığını açıkladı. Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Hakasya Cumhuriyeti'ndeki bir anaokulda çok sayıda çocuğun hastalanmasına neden olan virüsün ölümcül Çin virüsü olmadığını söyledi. Onişenko,"Abakan kentinde iki çocuğun ölümüne ve çok sayıda öğrencinin de hastalanmasına yol açan virüs, Ev-71 adlı ölümcül Çin virüsü değil. Araştırmalarımız yeni virüsün Ev-71 olmadığını gösterdi" dedi.

Onişenko, ayrıca Hakasya Cumhuriyeti'nin Çin'le direkt sınırı ve Pekin'le hiçbir hava sahasının olmadığını hatırlattı. Rus yetkili, Hakasya'da çalışan Çinlilerde de virüs bulunmadığını belirtti.

Bu arada Hakasya'da henüz belirlenemeyen virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan çocuk sayısının 32'ye ulaştığı bildirildi. Abakan devlet hastanesi müdürü Pavel Petuhov, RİA Novosti Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 8 çocuğun daha virüse yakalandığını ifade etti.

Rus Kommersant gazetesi ise, Hakasya'da ortaya çıkan virüsün, Ev-71 ölümcül Çin virüsü olduğunu iddia etti. Gazete, söz konusu tehlikeli virüsün meyve ve sebzeler aracılığıyla Çin'den gelmiş olabileceğine dikkat çekti. Hakasya Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili anaokul yönetimine karşı görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Rusya Çin'de ortaya çıkan Ev-71 virüsünün kendi topraklarına sızmaması için önlemler almaya çalışıyor. Çin'den yoğun miktarda sebze ve meyve ithal eden Rusya, güvenlik önlemlerini artırdı. Bu çalışmalar çerçevesinde, özellikle Rusya'nın Çin'le sınır kapısı Habarovsk bölgesinde sıkı gümrük kontrolleri yapılıyor.

Çin'de Ev-71 virüsü şu ana kadar 30 kişinin ölümüne neden oldu. Virüsün Rus turistlerinin sık tatil yaptıkları Çin'in Haynan adasında da ortaya çıkması Rusya'yı tedirgin ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious